×
Îro dîsa li ser gorra te bûm !
admin
Îro dîsa li ser gorra te bûm !
Zinarê Xamo Salek dîsa pir zû derbas bû ! Aslan, sal dîsa zû derbas bû, me hew dît 9ê adarê hat jî. Ez û Hêvî îro dîsa bûn mîvanê te. Tu rastiyê dixwazî min ji bîr kiribû. Lê do ne pêr, nizanim çawa bû, wek heft kes ji min ra bibêjin, ”ma qe...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1557)


Li himberî êrîşên dagirkeran em hêza xwe bikin yek
admin
Li himberî êrîşên dagirkeran em hêza xwe bikin yek
Welatê me Kurdistan ji derveyî îradeya gelê me bi çar perçeyan ve hatîye perçe kirin. Eve nêzîkî sed salîye ku Tirkîye, Îran, Iraq û Sûrîye , di meseleya  Kurdistanê de hemû pirs û pirsgirêkên di navbera xwe de datînin alîyekî û bi hevdu re pla...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2015)


Radio Ashti
admin
Radio Ashti
Sipasdarê birayê Haci KardoxiAştî û Radio Ashtî me, sipasdarê dost û hevalên ku bi sebir 4 saetan li me guhdarî kirin û em bi tenê nehiştin im. Mixabin derfet nebû ku bersîvên temama pirsan bidim. Em di têkoşîna rizgarîya neteweyî de bi hev re n...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2946)


19 sal zû derbas bûn
Zinare Xamo
Sal zû derbas dibin, min hew dît salek din jî derbas bû û wa ye dîsa 9ê nîsanê hat. Erê pismamo, 19 sal di ser wefata te ra derbas bûn. Îro dîsa ez û Hêvî bûn mîvanên te. Lê vê carê em ne bi tenê bûn, Mumtaz Aydin Roza Kurdî, Erdal Kurdman, ez û Hêvî...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2197)


Xwezî gorr bihata zimên
Zinare Xamo
Xwezî gorr bihata zimên
Aslan, sal zû derbas dibin, me tew nedît 18 sal çawa derbas bû. Îro ez û Hêvî dîsa bûn mîvanê te. Li ber serê te me bi hesreteke kûr û bi xemgîniyeke mezin rojên borî yad kirin. Me bîstekê qala te kir. Hêvîyê got, qey qismet û nesîbê te ev ax, ev gor...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2755)


Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.
Fuad Onen
Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.
Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne. Li gorî rayedarên Sîstema Serwerîya Tirk, ev şer ji bo wan mijara bekayê (mayin-nemayinê) ye. H...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2899)


Me îro silavek da gorra hevalekî pir ezîz !
Zinare Xamo
  Mehmet Aslan Kaya 17 sal berê di rojeke wiha da di 51 saliya xwe da ji nişka ve, bêyî ku kesî nerehet bike, bêyî ku haya kesî pê xe wek çirayekê vemirî û çû gerdûneke din. Mirina wî ne malbata wî tenê, bi sedan, bi hezaran kesên ev kurdê fed...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2801)


Mirinê pir zû tu ji nav me bir lê navê te nemir e
Zinare Xamo
Mirinê pir zû tu ji nav me bir lê navê te nemir e
Min got pismam sal zû dibuhirin, 16 sal derbas bûn. Hemû dost û hevalên te, zarokên te dersa matamatîkê dida wan, xortên te alîkariya wan dikirin hemû mezin bûne û di civata Swêd da hatine der û meqamên muhîm, ji bo gelê xwe xebatên pir baş dikin. &n...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4426)


Xusûsîyetên Rojhilata Nêzîk
Fuad Onen
Xusûsîyetên Rojhilata Nêzîk
Di sîyeseta Kurdistanê de du problemên esasî hene. Yek jê, taleba desthilatîya navendî lawaz e, taleba jêr desthelatîye, bi tirkî ”alt îktîdar” ew taleb xurt e. Lê taleba desthelatîyên navendî lawaz e. Sedemek ji, ku sernîvîsa vê panelê j...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4509)


Serxwebûna Kurdistanê
Fuad Onen
Serxwebûna Kurdistanê
Sîyeseta partî, rêxîstin,saziyên bakurê Kurdistanê dev ji hedefa serixwebûnê berda ye. Ji delva hedefênserxwebûnê, otonomî, federalî an demokrasî te parastin. Di vir de anormalîyekheye. Yanî îro ji her demê betir taleba serxwebûn û yekîtîya Kurdistan...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4988)


Page 1 of 6First   Previous   [1]  2  3  4  5  6  Next   Last   
04

Kürtler Ortadoğu’nun yerleşik kadim halklarındandır. Bu gün dört parçaya bölünmüş olan Kürdistan’ın Türkiye sınırları içinde kalan kuzey parçasında yaklaşık 20 milyon Kürt yaşamaktadır.

Çok uluslu bir coğrafyada, Osmanlı bakiyesinden tek ulus yaratma projesi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, bu projenin gerçekleşmesi için, kuruluşunun hemen ardından yürürlüğe koyduğu inkar ve imha politikalarıyla Kürtler, bir bütün olarak yok sayılmış, dili yasaklanmış, ağır asimilasyon politikaları ile temel insani haklarından yoksun bırakılmışlardır.
Kürtler temel hak ve özgürlükleri uğrunda ağır bedeller ödeyerek, mevcut statüyü kabul etmemiş ve çeşitli vesilelerle direnişler geliştirmiştir.
Yaklaşık 85 yıldır sürdürülen inkar ve imha politikaları nedeniyle Türkiye’de gelişen militarizm, ırkçı şoven-anlayış, sistemin dokularına dek işlemiş, Kürt ulusal sorunu ağırlaşarak, günümüze “Türkiye’nin en önemli meselesi” olarak taşınmıştır.
Bu güne dek sorun bilinçli olarak görmezlikten gelinerek ya ret edilmiş yada çarpıtılarak; “gericilik sorunu”, “terör sorunu”, “geri kalmışlık”, “eğitimsizlik sorunu” gibi gösterilmiştir.
Son zamanlarda ise çözüm adına geliştirilen “kültürel haklar”, “kimlik sorunu” “bireysel haklar” gibi etiketler, aslında çözümsüzlük siyasetinin ince versiyonları olarak öne çıkmaktadır.
Bu sorun siyasi, ekonomik-sosyal-kültürel vb. boyutları da olan ulusal bir sorundur ve çözümü de bu çerçevede olmalıdır.
Kürt ulusu da her onurlu ulus gibi özgür yaşama ve kendi geleceğini kendisi belirleme hakkına sahiptir.
Ulusal sorunlar, çağdaş dünyada nasıl çözülüyorsa bu sorun da aynı yol ve yöntemlerle çözülmelidir. Dünya bu alanda zengin deneylerle doludur.
Bunun için gerekli olan Kürt ulusunun ve ülkesi Kürdistan’ın resmen tanınması, çözümlerin bu zeminde oluşturulmasıdır.
Cumhurbaşkanının, Başbakanın “Kürt sorununun” varlığından söz etmeleri,Türk siyasetçi ve aydınlarının çokça “Kürt Kimliği”nden bahsetmeleri, “çözüm” konusunda görüş ifade etmeleri olumlu bir gelişme sayılmalıdır.
Ancak Kürtlerin halk olmaktan, ulus olmaktan kaynaklanan temel hakları teslim edilmeden “Kürt Kimliği”nden bahsetmenin tutarsızlığı görülmelidir.
Bu sorunun PKK ile özdeşleştirilerek “şiddetin sonlandırılması” olarak ele alınıp, kimi “kültürel haklarla” sınırlandırma eğilimi yanlış olup, asıl meselenin perdelenmesine, “tarihi fırsat”ın kaçırılarak, sorunun bir kez daha gelecek kuşaklara ertelenmesine yol açan bir yaklaşım olacaktır. Zira PKK, bu sorunun kendisi değil, sonuçlarından biridir.
Kürt sorunu, ancak ulusların hak eşitliği temelinde, adil bir şekilde çözülebilir.
Halklarımızın eşit ve özgür bir biçimde yan yana yaşaması için, iç ve dış koşullar önemli ve uygun fırsatlar sunmaktadır.
Bunun yolu Kürt halkının kendi kendisini yönetmesi perspektifiyle, Türkiye’nin siyasi ve idari olarak yeniden yapılandırılmasıdır.
Kürt ulusal sorununun çözümüne giden zemini yaratmak için öncelikli olarak atılması gerekli adımlar şunlardır;
-Devletin askeri operasyonları, PKK’ nin de amacından sapmış silahlı mücadeleyi sonlandırdığını resmen açıklaması çözüm için uygun bir ortam sağlayacaktır.
-Tüm siyasi tutuklu ve hükümlüler serbest bırakılmalı, siyasi yasaklar kaldırılmalıdır.
-Özel savaş konseptiyle Kürdistan’a yerleştirilen tüm militer-paramiliter yapılanmalar lağvedilmelidir.
-Zorunlu askerlik uygulaması kaldırılmalıdır.
-Kürt ulusunun ve ulusal azınlıkların varlığını kabul eden ve haklarını güvence altına alan demokratik bir anayasa yapılmalıdır.
- Kürt halkının kendi kendisini yönetmesinin organı olacak bölgesel bir parlamento kurulmalı; eğitim, sağlık, asayiş ve diğer genel idari hizmetler bu parlamentoya bırakılmalıdır. Yerel yönetimler demokratikleştirilip güçlendirilmelidir.
-Her türlü düşünce, inanç, ifade ve örgütlenme özgürlüğü tam olarak tanınmalı, yasaklı partilere legal politik yaşama serbestçe katılma olanağı tanınmalıdır.
-Kürt dili, tarihi ve kültürü üzerindeki baskılar son bulmalı, Kürtçeye eğitim olanağı sağlanmalı, Kürdistan’da temel eğitimden üniversiteye kadar eğitim dili Kürtçe olmalı, diğer bölgelerde de Kürtçe seçmeli ders olarak okutulmalıdır.
- Kürt dilini, tarihini, kültürünü araştıran devlet destekli kurum ve enstitüler oluşturulmalı.
değiştirilen yerleşim yerlerinin, coğrafik alanların isimleri iade edilmelidir..
- Kürtçe radyo ve televizyon yayını için bütün sınırlandırmalar kaldırılmalı, Kürtçe özel radyo ve tv yayını pozitif ayrımcı bir yaklaşımla desteklenmelidir.
-Göçe zorlanan ve sürgüne tabi tutulanların yerlerine dönmesi olanağı sağlanmalı zararları tazmin edilmelidir.
-Kürdistan’ın son yıllarda daha da yıkılan ekonomisinin iyileştirilmesi, tarım ve ticaretin yeniden canlandırılması için köklü-özel ekonomik programlar uygulanmalıdır.
-Mayınlama insanlık suçudur. Coğrafyamız her tür mayından arındırılmalıdır.”
Posted in: Tirki

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

Netanyahu, HAMAS’ı Yok Etmek, Gazze’yi, İnsansızlaştırmak İstiyor.

Netanyahu, HAMAS’ı Yok Etmek, Gazze’yi, İnsansızlaştırmak İstiyor.
Bağımsız Birleşik Kürdistan’da, Kürdistan coğrafyası, bütün Ermenilere açık olmalıdır. Ve bunlar, belli bir yerde, çoğunluk oluşturup özerklik talebinde bulunurlarsa, haklarıdır. Kürdistan devleti, buna karşı çıkmaz. Çünkü biz bu toprakların ka...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (481)


Sungur Savran’ın “Devrimi” ve T.C. Hakikati

Sungur Savran’ın “Devrimi” ve T.C. Hakikati
1919-23 savaşı, etnik temizlik ve jenosidal hedefli ve pratikli bir savaştır. Bu nedenle devrimci değil, gerici bir harekettir. Komintern’in İkinci Kongresini referans alan komünistler, İttihatçı-Kemalist önderlikle savaşmalıydılar. 1918-23 ça...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (537)


TÜRK SİYASETİ, 1925 KÜRİSTAN BAŞKALDIRISINA NİYE SALDIRIYOR?
admin
TÜRK SİYASETİ, 1925 KÜRİSTAN BAŞKALDIRISINA NİYE SALDIRIYOR?
1926’da, İngiltere ile Türkiye niye anlaştılar? Bu aslında 1925 ayaklanmasından çıkardıkları sonuçtur. Türkiye şunu anladı: Yani Kuzeyde 1925 ayaklanması gibi bir ayaklanma varken, Güney Kürdistan zaten, İngilizlere-Osmanlılara karşı; işte...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (428)


KÜRDİSTAN DAVASINDA VE ÖLÜMLERİNDE, YAZGILARI BİRLEŞMİŞ, İKİ SİYASI LİDER.
admin
KÜRDİSTAN DAVASINDA VE ÖLÜMLERİNDE, YAZGILARI BİRLEŞMİŞ, İKİ SİYASI LİDER.
Saîd Elçî ve Sait Kırmızıtoprak, dünya görüşleri, yaşam tarzları, hatta bir ölçüde kültürleri farklı olmasına rağmen, Kürtlük ve Kürdistan davasında yazgıları birleşmiş iki kadrodur. İki Kürdistan yurtseveridir. Bunların yazgılarının ilk birleştiği y...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (437)


BU SAVAŞ, KÜRDİSTAN’I NASIL ETKİLEYECEK?
admin
BU SAVAŞ, KÜRDİSTAN’I NASIL ETKİLEYECEK?
ABD, Türkiye'yi de gözden çıkarmış değil. Ancak ABD, Türkiye'yi kendi emperyal planlarının bir parçası haline dönüştürmek isteyecektir. Türkiye buna direnirse; ABD, bunun alternatifini arayacaktır. Ya Türkiye'nin içinde arayacaktır ya da ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (550)


HAMAS OPERASYONUNDAN ÇIKARTILACAK DERSLER
admin
HAMAS OPERASYONUNDAN ÇIKARTILACAK DERSLER
Gerek Yakın Doğu’da, gerek Orta Doğu'da; savaşların, acıların, yoksullukların temel nedeni, çizilen siyasi sınırlardır. Yakın Doğu’da siyasi sınırlar değişmeden, barışın gelmesi mümkün değildir. Orta Doğu'da da siyasi sınırlar değ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1007)


TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TARİHİ, BİR DARBELER TARİHİDİR
admin
TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TARİHİ, BİR DARBELER TARİHİDİR
Devrim reform ilişkisi hakkında Lenin’de, Marx'ta, bütün siyasal önderlerin kitaplarında, konu çok açıktır. Bu kitaplara da gerek yok. İnsan devrimciyse, bunun reformla ilişkisini anlamak çok zor değildir. Ama zaten kendisi reformcuysa ona ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (555)


KUZEYDOĞU SURİYE PROJESİ, GÜNDEME GELDİĞİNDEN BU YANA; BİZ, GÜNEYBATI KÜRDİSTAN’DA; AFRİN'İ, SERÊ KANÎYÊ’Yİ ve GIRÊ SÎPÎ’Yİ KAYBETTİK
admin
KUZEYDOĞU SURİYE PROJESİ, GÜNDEME GELDİĞİNDEN BU YANA; BİZ, GÜNEYBATI KÜRDİSTAN’DA; AFRİN'İ, SERÊ KANÎYÊ’Yİ ve GIRÊ SÎPÎ’Yİ KAYBETTİK
Bu devletlerin bizimle olan hukuku, düşmanlık hukukudur. Kanunla, hukukla falan hiçbir ilişkisi yoktur. Her dört parçada da göstermeliktir: Kanun, hukuk, demokrasi, İslamcılık, işte bilmem Baasçılık, bunların hepsi göstermeliktir. Esası, hepsinin ort...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (599)


SORUN, IRAK DEVLETİ'NİN NE TÜR BİR DEVLET OLDUĞU YA DA OLACAĞI MESELESİDİR
admin
SORUN, IRAK DEVLETİ'NİN NE TÜR BİR DEVLET OLDUĞU YA DA OLACAĞI MESELESİDİR
Umarım, Kerkük'te, Türkiye kontrolündeki Türkmenlerle İran, Irak'ın birlikte kontrol ettiği Arapların, Kürdistanlılara yaptığı bu saldırı, Güney Kürdistan'daki siyasi partililerimizi yeniden düşünmeye sevk eder. Henüz, kazanılmış, garanti...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (640)


TÜRKLER'DE 3, KÜRTLER'DE 2 TARZ-İ SİYASET
admin
TÜRKLER'DE 3, KÜRTLER'DE 2 TARZ-İ SİYASET
Bu yüzyılda Türk devleti bir tek Kürdistan'da savaşmıştır. Evet son birkaç yıldır askerlerini Libya ve Suriye'ye gönderiyorlar ama 2010'a kadar Türk devletinin savaşına baktığınız zaman ABD için Kore'ye bir tugay gönderip, 1974 Kıbrıs...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1062)


Page 1 of 25First   Previous   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Next   Last   
123movies