×
Îro dîsa li ser gorra te bûm !
admin
Îro dîsa li ser gorra te bûm !
Zinarê Xamo Salek dîsa pir zû derbas bû ! Aslan, sal dîsa zû derbas bû, me hew dît 9ê adarê hat jî. Ez û Hêvî îro dîsa bûn mîvanê te. Tu rastiyê dixwazî min ji bîr kiribû. Lê do ne pêr, nizanim çawa bû, wek heft kes ji min ra bibêjin, &rdquo...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (838)


Li himberî êrîşên dagirkeran em hêza xwe bikin yek
admin
Li himberî êrîşên dagirkeran em hêza xwe bikin yek
Welatê me Kurdistan ji derveyî îradeya gelê me bi çar perçeyan ve hatîye perçe kirin. Eve nêzîkî sed salîye ku Tirkîye, Îran, Iraq û Sûrîye , di meseleya  Kurdistanê de hemû pirs û pirsgirêkên di navbera xwe de datînin alîyekî û bi hevdu re p...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1233)


Radio Ashti
admin
Radio Ashti
Sipasdarê birayê Haci KardoxiAştî û Radio Ashtî me, sipasdarê dost û hevalên ku bi sebir 4 saetan li me guhdarî kirin û em bi tenê nehiştin im. Mixabin derfet nebû ku bersîvên temama pirsan bidim. Em di têkoşîna rizgarîya neteweyî de bi hev re ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2196)


19 sal zû derbas bûn
Zinare Xamo
Sal zû derbas dibin, min hew dît salek din jî derbas bû û wa ye dîsa 9ê nîsanê hat. Erê pismamo, 19 sal di ser wefata te ra derbas bûn. Îro dîsa ez û Hêvî bûn mîvanên te. Lê vê carê em ne bi tenê bûn, Mumtaz Aydin Roza Kurdî, Erdal Kurdman, ez û Hê...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1636)


Xwezî gorr bihata zimên
Zinare Xamo
Xwezî gorr bihata zimên
Aslan, sal zû derbas dibin, me tew nedît 18 sal çawa derbas bû. Îro ez û Hêvî dîsa bûn mîvanê te. Li ber serê te me bi hesreteke kûr û bi xemgîniyeke mezin rojên borî yad kirin. Me bîstekê qala te kir. Hêvîyê got, qey qismet û nesîbê te ev ax, ev gor...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2081)


Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.
Fuad Onen
Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.
Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne. Li gorî rayedarên Sîstema Serwerîya Tirk, ev şer ji bo wan mijara bekayê (mayin-nemayinê) ye. H...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2307)


Me îro silavek da gorra hevalekî pir ezîz !
Zinare Xamo
  Mehmet Aslan Kaya 17 sal berê di rojeke wiha da di 51 saliya xwe da ji nişka ve, bêyî ku kesî nerehet bike, bêyî ku haya kesî pê xe wek çirayekê vemirî û çû gerdûneke din. Mirina wî ne malbata wî tenê, bi sedan, bi hezaran kesên ev kurdê...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2252)


Mirinê pir zû tu ji nav me bir lê navê te nemir e
Zinare Xamo
Mirinê pir zû tu ji nav me bir lê navê te nemir e
Min got pismam sal zû dibuhirin, 16 sal derbas bûn. Hemû dost û hevalên te, zarokên te dersa matamatîkê dida wan, xortên te alîkariya wan dikirin hemû mezin bûne û di civata Swêd da hatine der û meqamên muhîm, ji bo gelê xwe xebatên pir baş dikin. &n...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3745)


Xusûsîyetên Rojhilata Nêzîk
Fuad Onen
Xusûsîyetên Rojhilata Nêzîk
Di sîyeseta Kurdistanê de du problemên esasî hene. Yek jê, taleba desthilatîya navendî lawaz e, taleba jêr desthelatîye, bi tirkî ”alt îktîdar” ew taleb xurt e. Lê taleba desthelatîyên navendî lawaz e. Sedemek ji, ku sernîvîsa vê panelê j...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3825)


Serxwebûna Kurdistanê
Fuad Onen
Serxwebûna Kurdistanê
Sîyeseta partî, rêxîstin,saziyên bakurê Kurdistanê dev ji hedefa serixwebûnê berda ye. Ji delva hedefênserxwebûnê, otonomî, federalî an demokrasî te parastin. Di vir de anormalîyekheye. Yanî îro ji her demê betir taleba serxwebûn û yekîtîya Kurdistan...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4234)


Page 1 of 6First   Previous   [1]  2  3  4  5  6  Next   Last   
04

Kürtler Ortadoğu’nun yerleşik kadim halklarındandır. Bu gün dört parçaya bölünmüş olan Kürdistan’ın Türkiye sınırları içinde kalan kuzey parçasında yaklaşık 20 milyon Kürt yaşamaktadır.

Çok uluslu bir coğrafyada, Osmanlı bakiyesinden tek ulus yaratma projesi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, bu projenin gerçekleşmesi için, kuruluşunun hemen ardından yürürlüğe koyduğu inkar ve imha politikalarıyla Kürtler, bir bütün olarak yok sayılmış, dili yasaklanmış, ağır asimilasyon politikaları ile temel insani haklarından yoksun bırakılmışlardır.
Kürtler temel hak ve özgürlükleri uğrunda ağır bedeller ödeyerek, mevcut statüyü kabul etmemiş ve çeşitli vesilelerle direnişler geliştirmiştir.
Yaklaşık 85 yıldır sürdürülen inkar ve imha politikaları nedeniyle Türkiye’de gelişen militarizm, ırkçı şoven-anlayış, sistemin dokularına dek işlemiş, Kürt ulusal sorunu ağırlaşarak, günümüze “Türkiye’nin en önemli meselesi” olarak taşınmıştır.
Bu güne dek sorun bilinçli olarak görmezlikten gelinerek ya ret edilmiş yada çarpıtılarak; “gericilik sorunu”, “terör sorunu”, “geri kalmışlık”, “eğitimsizlik sorunu” gibi gösterilmiştir.
Son zamanlarda ise çözüm adına geliştirilen “kültürel haklar”, “kimlik sorunu” “bireysel haklar” gibi etiketler, aslında çözümsüzlük siyasetinin ince versiyonları olarak öne çıkmaktadır.
Bu sorun siyasi, ekonomik-sosyal-kültürel vb. boyutları da olan ulusal bir sorundur ve çözümü de bu çerçevede olmalıdır.
Kürt ulusu da her onurlu ulus gibi özgür yaşama ve kendi geleceğini kendisi belirleme hakkına sahiptir.
Ulusal sorunlar, çağdaş dünyada nasıl çözülüyorsa bu sorun da aynı yol ve yöntemlerle çözülmelidir. Dünya bu alanda zengin deneylerle doludur.
Bunun için gerekli olan Kürt ulusunun ve ülkesi Kürdistan’ın resmen tanınması, çözümlerin bu zeminde oluşturulmasıdır.
Cumhurbaşkanının, Başbakanın “Kürt sorununun” varlığından söz etmeleri,Türk siyasetçi ve aydınlarının çokça “Kürt Kimliği”nden bahsetmeleri, “çözüm” konusunda görüş ifade etmeleri olumlu bir gelişme sayılmalıdır.
Ancak Kürtlerin halk olmaktan, ulus olmaktan kaynaklanan temel hakları teslim edilmeden “Kürt Kimliği”nden bahsetmenin tutarsızlığı görülmelidir.
Bu sorunun PKK ile özdeşleştirilerek “şiddetin sonlandırılması” olarak ele alınıp, kimi “kültürel haklarla” sınırlandırma eğilimi yanlış olup, asıl meselenin perdelenmesine, “tarihi fırsat”ın kaçırılarak, sorunun bir kez daha gelecek kuşaklara ertelenmesine yol açan bir yaklaşım olacaktır. Zira PKK, bu sorunun kendisi değil, sonuçlarından biridir.
Kürt sorunu, ancak ulusların hak eşitliği temelinde, adil bir şekilde çözülebilir.
Halklarımızın eşit ve özgür bir biçimde yan yana yaşaması için, iç ve dış koşullar önemli ve uygun fırsatlar sunmaktadır.
Bunun yolu Kürt halkının kendi kendisini yönetmesi perspektifiyle, Türkiye’nin siyasi ve idari olarak yeniden yapılandırılmasıdır.
Kürt ulusal sorununun çözümüne giden zemini yaratmak için öncelikli olarak atılması gerekli adımlar şunlardır;
-Devletin askeri operasyonları, PKK’ nin de amacından sapmış silahlı mücadeleyi sonlandırdığını resmen açıklaması çözüm için uygun bir ortam sağlayacaktır.
-Tüm siyasi tutuklu ve hükümlüler serbest bırakılmalı, siyasi yasaklar kaldırılmalıdır.
-Özel savaş konseptiyle Kürdistan’a yerleştirilen tüm militer-paramiliter yapılanmalar lağvedilmelidir.
-Zorunlu askerlik uygulaması kaldırılmalıdır.
-Kürt ulusunun ve ulusal azınlıkların varlığını kabul eden ve haklarını güvence altına alan demokratik bir anayasa yapılmalıdır.
- Kürt halkının kendi kendisini yönetmesinin organı olacak bölgesel bir parlamento kurulmalı; eğitim, sağlık, asayiş ve diğer genel idari hizmetler bu parlamentoya bırakılmalıdır. Yerel yönetimler demokratikleştirilip güçlendirilmelidir.
-Her türlü düşünce, inanç, ifade ve örgütlenme özgürlüğü tam olarak tanınmalı, yasaklı partilere legal politik yaşama serbestçe katılma olanağı tanınmalıdır.
-Kürt dili, tarihi ve kültürü üzerindeki baskılar son bulmalı, Kürtçeye eğitim olanağı sağlanmalı, Kürdistan’da temel eğitimden üniversiteye kadar eğitim dili Kürtçe olmalı, diğer bölgelerde de Kürtçe seçmeli ders olarak okutulmalıdır.
- Kürt dilini, tarihini, kültürünü araştıran devlet destekli kurum ve enstitüler oluşturulmalı.
değiştirilen yerleşim yerlerinin, coğrafik alanların isimleri iade edilmelidir..
- Kürtçe radyo ve televizyon yayını için bütün sınırlandırmalar kaldırılmalı, Kürtçe özel radyo ve tv yayını pozitif ayrımcı bir yaklaşımla desteklenmelidir.
-Göçe zorlanan ve sürgüne tabi tutulanların yerlerine dönmesi olanağı sağlanmalı zararları tazmin edilmelidir.
-Kürdistan’ın son yıllarda daha da yıkılan ekonomisinin iyileştirilmesi, tarım ve ticaretin yeniden canlandırılması için köklü-özel ekonomik programlar uygulanmalıdır.
-Mayınlama insanlık suçudur. Coğrafyamız her tür mayından arındırılmalıdır.”
Posted in: Tirki

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Name (required)

Email (required)

Website

KÜRDİSTAN DEVRİMİ İÇİN DEVRİMCİ PARTİ
admin
KÜRDİSTAN DEVRİMİ İÇİN DEVRİMCİ PARTİ
Birleşik Kürdistan’ı savunmak da  bağımsız Kürdistan'ı savunmak da dediğim gibi devrimci bir görevdir. Şimdi Kürdistan devriminin potansiyeli gerek Türkiye solcuları açısından gerek dünya komünistleri yani Komintern açısından anlaşılmı...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (44)


FUAT ÖNEN’IN “AYRILIKÇI YAZILAR – 1” KİTABI ÜZERİNE TÜRKİYELİ BİR KOMÜNİSTTEN DEĞERLENDIRMELER
admin
FUAT ÖNEN’IN “AYRILIKÇI YAZILAR – 1” KİTABI ÜZERİNE  TÜRKİYELİ BİR   KOMÜNİSTTEN  DEĞERLENDIRMELER
Kitabı okumak Özgür Kürdistan hedefini politik faaliyetin baş köşesine oturtmuş politik bir faaliyetin parçası olan bir Komünist Devrimci olarak benim için çok öğretici ve eğitici olmuştur. Referans yayınlarından çıkan “Ulusal Sorun'da komü...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (107)


TAHRİBATIN SEBEBİ KADER PLANI DEĞİIL, DEVLET PLANIDIR
Fuat Önen
TAHRİBATIN SEBEBİ KADER PLANI DEĞİIL, DEVLET PLANIDIR
Yani bir doğa olayında bile, jenosidal bir enstrüman olarak kulla-nılan, bir devlet planı var. Bu devlet planını gizlemek için, ikide bir ka-der planı diyorlar. Dini demagojilere başvuruyorlar. Oysa Türk devletinin ve Türk devleti yöneticilerinin, Os...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (28)


BU DEVLETE KARŞI CİDDİ HAYAL KIRIKLIKLARI, KALKIŞMALAR BEKLEMEMEK LAZIM
admin
BU DEVLETE KARŞI CİDDİ HAYAL KIRIKLIKLARI, KALKIŞMALAR BEKLEMEMEK LAZIM
Kürdistanî siyasetinin görevi, bu sistemi teşhir etmek ve bu devleti Kürdistan'dan çıkarmaya çalışmaktır. Kürdistan'dan çıkarmaya çalışırken de bunu tüm yönleriyle teşhir etmek görevimizdir. Bunun yerine devletle uzlaşma arayışı, devletten re...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (116)


MEVCUT İKTİDAR, SEÇİMLERİ ERTELEYEBİLİR Mİ?
admin
MEVCUT İKTİDAR, SEÇİMLERİ ERTELEYEBİLİR Mİ?
Şu anda, ciddi bir paralel devlet yapısına sahiptir mevcut iktidar. Paralel bir ekonomiye sahipler. Paralel güvenlik güçlerine, paralel yargıya yani devletin bütün sahalarında paralel örgütlenmeleri var ve kendi kanunlarını hiçe sayarak, devlet yönet...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (104)


ÖFKEYİ, BİLİNCE DÖNÜŞTÜRECEK OLAN, ÖRGÜTTÜR.
admin
ÖFKEYİ, BİLİNCE DÖNÜŞTÜRECEK OLAN, ÖRGÜTTÜR.
Dolayısıyla; anlayışından, niteliğinden, yapmaya çalışacaklarından, bağımsız birlik çağrıları; evet iyi niyetlidir. Bütün Kürtlerin belki gönlünden geçen iyi niyetli bir çağrıdır. Ama yani bu çağrılar artık geride kalmalıdır. Özel somut hedefli; anla...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (157)


ALGI YÖNETİMİ
admin
ALGI YÖNETİMİ
Bu devletin yönettiği topluluk da bu fikre yabancı değil, büyük ölçüde içselleştirmiştir. Yani devletin bu planını, büyük ölçüde içselleştirilmiş bir Türk toplumu var. Öyle ki elbette ki içinde devrimcileri, sosyalistleri, ilericileri vardır. Ama ağı...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (92)


TAHRİBATIN SEBEBİ KADER PLANI DEĞİIL, DEVLET PLANIDIR
Fuat Önen
TAHRİBATIN SEBEBİ KADER PLANI DEĞİIL, DEVLET PLANIDIR
Yani bir doğa olayında bile, jenosidal bir enstrüman olarak kullanılan, bir devlet planı var. Bu devlet planını gizlemek için, ikide bir kader planı diyorlar. Dini demagojilere başvuruyorlar. Oysa Türk devletinin ve Türk devleti yöneticilerinin, Osma...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (97)


DEMOGRAFYA MESELESİ, İKİ TARAFI KESEN BİR KILIÇTIR
Fuat Önen
DEMOGRAFYA MESELESİ, İKİ TARAFI KESEN BİR KILIÇTIR
Yani Türk devletinin, işgalci-jenosidal hedefinde olunan, iki bölgeden söz ediyoruz. Burada bir deprem olduğu zaman; “Devlet ne yapar?” Devlet Kürdistan'da, dünyanın herhangi bir tarafındaki, ister felaketler olsun, ister savaşlar ols...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (114)


DEPREM KÜRDİSTAN'IN BATI SINIRINI ÇİZDİ!
Fuat Önen
DEPREM KÜRDİSTAN'IN BATI SINIRINI ÇİZDİ!
“Devlet geç kaldı”, “Devlet organize değildi”, “Bürokrasi gevşek çalışıyor” cümleleri Türklerin ve Türkiyeliliğin dilidir. Ordunun sahaya neden daha çabuk inmediğini sorgulamak beyinsizliktir. Ordu sahadadır ve asl...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (72)


Page 1 of 22First   Previous   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Next   Last   
soap2day