Xwezî gorr bihata zimên
Zinare Xamo
Xwezî gorr bihata zimên
Aslan, sal zû derbas dibin, me tew nedît 18 sal çawa derbas bû.  Îro ez û Hêvî dîsa bûn mîvanê te.  Li ber serê te me bi hesreteke kûr û bi xemg&...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (310)


Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.
Fuad Onen
Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û dagirkerane dimeşîne.Dewleta Tirkîyê, li sê parçeyê Kurdistanê şerekî tûnd û d...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (555)


Me îro silavek da gorra hevalekî pir ezîz !
Zinare Xamo
Me îro silavek da gorra hevalekî pir ezîz !
17 sal pir zû derbas bûn.  Mehmet Aslan Kaya 17 sal berê di rojeke wiha da di 51 saliya xwe da ji nişka ve, bêyî ku kesî nerehet bike, bêyî ku haya kesî pê xe wek çirayek&ecir...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1004)


Mirinê pir zû tu ji nav me bir lê navê te nemir e

Mirinê pir zû tu ji nav me bir lê navê te nemir e
Min got pismam sal zû dibuhirin, 16 sal derbas bûn. Hemû dost û hevalên te, zarokên te dersa matamatîkê dida wan, xortên te alîkariya wan dikirin hemû mezin bûne û di civat...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2162)


Xusûsîyetên Rojhilata Nêzîk
admin
Xusûsîyetên Rojhilata Nêzîk
Di sîyeseta Kurdistanê de du problemên esasî hene. Yek jê, taleba desthilatîya navendî lawaz e, taleba jêr desthelatîye, bi tirkî ”alt îktîdar” ew taleb xurt e. L&eci...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2250)


Serxwebûna Kurdistanê
admin
Serxwebûna Kurdistanê
Sîyeseta partî, rêxîstin,saziyên bakurê Kurdistanê dev ji hedefa serixwebûnê berda ye. Ji delva hedefênserxwebûnê, otonomî, federalî an demokrasî te parastin. D...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2516)


Qirîza Dewleta Tirk
admin
Qirîza Dewleta Tirk
Reyadarên vê dewletê, hertim dibêjin pirsgirêka me pirsgirêka hebûn û nebûna dewletê ye. Rast e. Yalçin Kuçuk dibeje ”em nekevin Musulê dê Diyarbekir ji des...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2806)


   «   [1]  2  3  4  5  6  7  8  »      
  
10

*Seni kurban seçmişler..
Yüzyıllık diktatör sömürgecilerimiz var. Rus despotizmi-İran-Suriye diktörleri ile TC faşist sömürgeciliğinin önüne atmış Efrin’imizi.. Sen vur, öldürürsen öldür, temizle geriye kalanıda bize teslim et diye...

Türkiye, İran, Suriye ve hatta Irak diktatörlükleri tek olsun diye. Tanrı adına savaşı ve soykırımı, insan katletmeyi kutsasınlar...

Filistin için ayağa kalkan ve camilerde vaaz veren, Filistin için birleşmeye çağıran İSLAM, Kürtler katledildiğinde işgale Fetih Süresi ve ruhuna El fetiha diyen İslamdır. Kürtler sadece dindar ve saftirik İslamcıdır, TC-İran-Suriye ve Irak İslamı kendi politikaları için kullananan İslamdır.

Onlara helal olan şeyler bize haram ise, demekki Kürtler onlarla aynı dinden değildir.

Çünkü sen Kürdün değil, Arap-Türk ve Fars’ın camisine gidensin.
Efrin sana ve Kürtlere dualarım, bağırmalarım ne kadar para eder?
Bilemiyorum...

Ortadoğunun bütün şeytanları sana karşı birleşmiştir. Sana sandvinç ve her yerden kuşatmaya alma planını uyguluyorlar.
Ama unutma ki, sana karşı Şeytan olanlar birbirlerine karşıda şeytandır. Kimin eli kimin cebinde belli değildir.
 
*ABD ve Batı seyrediyor...
Rusya ve ABD Suriye yi zımmnen paylaşmışlar. Diyorlar ki sen Rusyanın payına düşüyorsun.

Batı da sadece kaygı duyuyor ve protesto ediyor. AB, AP, BM endişelerini dile getiriyor.

İsteseler, “hayır TC senin yaptığının dünyada yeri yoktur. Kürtler İŞİD karşı savaştı.” Türkiye sözde koalisyonda yer aldı ama İŞİD, EL Kaide,ÖSO İslamcı teröristlerini örgütledin, besledin, akıl verdin vb vb. diyebilirler...
Şimdi de İŞİD vb den kalanları ÖSO diye bir şemsiye altında toplamış Efrin’in üzerine sürüyor. Kürtler gerçekten İŞİD e karşı savaştı. Batı ve ABD bize çok övgüler dizdi. Onların hiç birinin yapamayacağını Kürtler yaptı.
TC, AB ye bilerek girmiyor. Hep üçkağıtçı. NATO’yu  kendi adına kullanıyor ve artık gelinen noktada NATO tavırlarıylada uyumlu değil.

Avrupa’dan ve AB’den dışlamayalım, karşımıza almayalım, eleştirelim ama pek dokunmayalım. Türkiye’nin vereceği tavizlerle oyalanıp gideriz” diyerek yaşlandığınızı ve öldüğünüzü ortaya koyuyorsunuz.

Ölmüşsünüz. Ortadoğu’ya insan hakları ve demokrasinin ve adaletin böyle gelmeyeceği çok açıktır. Tek adam ve TC artık sizlerle de alay ediyor.

Utanın yani. Sizler hala Hitler ötesine geçen Türkiye’ye tahammül ediyorsunuz. 

Kerkük gitti, Efrin giderse ve Rojava ‘ın statüsünü muğlak bırakırsanız kendi çıkarlarınızı bile Ortadoğu da koruyamazsınız.
Bizi artık kurban etmenin sonu gelmedi mi?
 
*Efrin Ey Efrin....
Küçük bir kentsin. Dünya senin üzerinden oyun oynuyor.
Seni barbarların önüne attılar, üç günde yem olursun diye..
Üç gün bir hataya, bir hafta iki haftaya, iki hafta 3 haftaya uzadı..
Ve dahada uzayacak...

Biraz teknik asıl olarak çıplak bedenlerin iradesi ile Rus ayısının fırılfdaklarıya Türk barbarlarının büyük bir güçle senin üzerine çöküp ezmesine musade etmedin.

Zafer naralarını ağızlarına tıktın.
Küçük bir güçle sömürgeci şeytanlarımız ve seni onların ağzına atan küresel güçlerin seyirlerini kursaklarında bıraktın.
“Bu toptrak bizim ve işgale yer yok. Geçit vermeyeceğiz” dediniz.
Savaş tanrılarına kurban olarak sunuldun.
Ama sen kurbanlık olmadığını gösterdin.

Toptan üzerine düşen büyük barbar gücünü boşa aldın, tam üzerine çökmek isterken karşısına çıkarak sırt üstü yere uzanmalarını sağladın.
Ya Türk barbar güçleri ne işin var senin orada?

Orası senin toprağın değil, senin devletinin sınırları içindede değil.
Nasıl yaşayacağına onlar karar verirler.

İlahide hayır?
Ben Arap kemeri gibi sınır boyunca Türk kemeri oluşturacağım. Kendi İŞİDçi Araplarımı oralara yerleştireceğim diyor.
 
*Efrin direndi, siyaset ve diplomasinin kapılarını açtı..
Bu küçük kent direnecek. Bundan dost ve düşman herkes ikna oldu. Batının Küresel güçleri bu kent için ne zaman devreye girecek?

Rusya’yı isterlerse durdurabilirler. Türk işgal ordusu da yerine oturur.
Yeniden hava saldırıları başladı. Çatışmalar büyüyerek sürecek. Türk barbarlığı artık daha yoğun sivileri hedef alacak.

Çatışacak, toprağını savunacak, Kürdistan için Kobane gibi yeni çığır açacak.

Kuşatma altında büyük direnen bu kente dünya elini uzatmasa, kutsal topraklarını herşeyiyle savunan bu halk soykırımla yüzyüze gelecektir.
Günümüzde uluslararası somut destek olmadan hiç bir ülke tek başaına zafer kazanamıyor.

Küçük bir kent nasıl kazansın?
Bu kent Türk ordusunu madara etti. Ama tek başına direniş, fedakarlık ve fedai ruhu, demokratik kamuoyunun desteği yetmeyecek. ABD ve Batı nın birbiçimde devreye girmesi gerekiyor. 

Demokratik kamuoyu, Kürtlerin Efrin üzerinde birleşmesi de yetmeyebilir.
Bu şehir zaferi kazanacak. 

El insaf, biraz somut destek ve hatta BM nin açık devreye girmesi gerekebilir. BM adına askeri güç bile konumlandırabilirler.
 
*Ortadoğu savaş kazanı ne Efrin ile başladı ne de Efrin ile bitecek..
Ortadoğu da sular çok ısınıyor. Rusya, İran, TC, Suriye despotik devlet çıkarlarını odaklanmaya yönelmiştir. Rusya’nın askeri güç dışında bir becerisi ve Batıya göre ileri bir yanı yoktur. O sadece devletlere oynuyor. Her an birileirni terkedebilir. Devlet ve geçmiş geleneğinde bu var.

ABD ve Fransa’nın Suriye’ye müdahale edeceği bilgileri var. DSG karargahına saldırmak isteyen Esad ve İran güçleri ABD ve koalisyondan sert karşılık gördü. Rusya pazarlıklarla hava sahasını Efrin’de TC ye yeniden açtı. Dün bir israil uçağı düşürüldü Suriye de. İsrail’de İran İHA sını ve Şam yakınlarındaki hedefleri vurdu.

Suriye savaş alanı, öyle kısa sürede siyasi çözüm ve barış olacağı yoktur. Türkiye dağılan ve yenilen İŞİD çileri ve İslamcı çeteleri ÖSO adı altında birleştirip Efrin üzerine sürüyor. İdlip Rusya uçağı düşürüldü ve ciddi çatışma ve bombalamalar sürüyor. ABD, Fransa ve İsrail Suriye’de Hizbullah, İran milisleri ve ordusunu istemiyor. Bazen hedeflerini vuruyorlar. Esad rejimini de istemiyorlar.

İran Doğu Fırat’ı ABD’den alacaklarını söyledi. Esad Türkiye’nin Kürtler karşı savaşmasını istiyor ama girdiği yerden çıkmayacağı inancında.
Irak durulacağa benzemiyor.

“Efrin, kaybederse Kürtler herşeyini kaybeder, kazanırsa herşeyi kazanırır” görüşleri yanlıştır. Efrin kaybetmedi. Belki bu savaşın kazananı olmayacak. Ama birileri Kobanide gibi devreye girerse veya TC baskılarla işgal savaşını durdurursa Efrin direnişi ile kazanacak. Bazı şeyler kazanacağız.

Ulusal bilinç patlaması Kerkük te inişe geçti, kazanılması halinde yeni bir patlama yaşanacak.

Minbiç ile birlikte Batı Kürdistan ve Kuzey Suriye, QSD ve Koalisyonun kontrol ettiği alanda; Koalisyon ve ABD nin kalıcılaşması ve burayı güçlendirmesi çok önemlidir.

Böylesi bir durumda Kürtler bağımsızlığa gitmeyecek, ama yarı-devletleşir veya devletleşecek bir statü fiilen kazanabilirler. 

ABD Kerkük’teki hatasını analayacaktır. Burada da Kürtlere Kerkük gibi davranırsa İŞİD’ün, Hizbullahın vb İslami çetelerin, Haşdi şabilerin, TC, İran, Suriye rejiminin ve diktatörlüklerin önünü açmış olacaktır.

Stratejisi darbe yer. ABD, Koalisyon ve Batı bir bütün böyle bir sorunla karşı karşıyadır.

Efrin’e seyirci kalmalarının bu tür boyutlarıda vardır. Sanırım onlarda bunu görebilecek durumdadır.

Efrin askeri olarak kazanmıştır. Siyasi ve diplomatik kazanım da ise Efrin çabası tek başına yetmez. Büyüklerin tavrı önem kazanmaktadır. Olasılıkları kısaca belirttim. Bu olasılıklardan hangisi öne çıkar kısa sürede netleşeceğe benziyor.

Birlik, dayanışma, her alanda mücadele elbetteki yukarıda saydığım, Efrin ve Kürdistan lehine gelişecek ihtimalin galip gelmesini sağlar.
 
*Biz geldik dünyanın divanına.
Özgürlük, kutuluş ve temel haklarımız için, Kürdistan’ın statüsü ve bağımsızlığı için düştük yollara.

İnsanlığın kurtuluşu ve demokrasi içinde bedeller ödedik. Bize yüzyıllara dayanan borcunuz var.

İŞİD e karşı savaşta vb övgüler yağdırdınız bize.
Artık Efrin’i görmeyecek misiniz?
Bize yüzyıllık borcunuzu ödemeyecek misiniz?
Efrin de sorun yok, işgale karşı direndi ve direnecek.
Bize övgü değil, somut destek lazım...
Beklenen desteği sunmazsanız izlediğim bir filim aklıma geldi:

Gladyöter toprağından alınmıştı. O hep toprağına dönmenin hayalini yaşar. Gladyatör olur, iyi bir savaşçıdır.Roma da bir kraliçe ona aşık olur. O köle olarak başka yere sürülür. Bir tüccar onu tektrar Roma ya getirir. İçinde büyük bir öfke birikmiştir. Pes etmeyen bir kişilik.

Derken Roma Arenalarında aslanlara karşı savaşır. Arene da her kes onun nasıl aslanlara yem olacağını izlemeye geliyor. Her kesimden kişiler, kral, kraliçeler ve aristokratlar izliyor.

Roma arenasında O gladyatör üzerine gönderilen büytün aslanları yener. Areneya nasıl yem olmayı görmeye gelen izleyecilerin sevgilisi durumuna gelir. Kraliçe yeniden O olduğunu anlamıştır.

Her tür hileyle aslanlar yeniden üzerine sürülür.
O, hepsini yener...
Derken kraliçeye göz koyan karşısına çıkar. Kral ona hile yapar. Ama kralıda öldürür.  Kraliçe sahaya iner. O gladyatör de hile ile darbe yemiştir. Zehirlenmiştir ve kurtulması artık mümkün değildir.

Efrin ey Efrin ; eğer tek bırakılırsan sonun bu gladyatör gibide olabilir. Aslında kazanmış olan sen olursun. Evlatların vurulabilir, ama şimdiye kadar gösterdikleri gibi onları yener.

Onlar bölge, Türk barbarlığı ve Rusya’nın hileleri, tuzakları ve batının umarasamaz izlemesi içinde seni vurabilirler.

Böyle bir durum olsada areneda izleyicilerin kalbini nasıl gladyatör kazandıysa Efrin olarak sende kazanacaksın...seni öldürmek isteyenlerde ölecektir. 
Dursun Ali Küçük
10.02.2018

Posted in: Tirki

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Name (required)

Email (not required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

  
Ulusal birlik, içine herkesin her şeyi koyabileceği bir kavram değildir
Fuat Önen
Ulusal birlik, içine herkesin her şeyi koyabileceği bir kavram değildir
Meclisteki “Kürt” milletvekilleri Türk meclisini, kendi şereflerini yerlerde süründürmek pahasına şereflendirmişlerdir. Aslında mecliste Kürt milletvekili yoktur. Meclise Türk olarak gidiyorlar ve Tü...
Hejmara şirova (6)   Lê nerin (523)


Türk toplumunun hassasiyeti
Fuat Önen
Türk toplumunun hassasiyeti
Kürdistanlı siyasi çevrelerin Türkiyedeki Kürdler ve Kürd meselesi hakkında açık bir programları ve bu hassasiyeti karşılayacak bir yol-eylem haritaları gözükmemektedir. Hümaniter çığlıklar, mağ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (132)


ALÎŞÊR'İN MEKTUPLARI HAKKINDA DÜZELTME
M.Malmîsanij
Alişêr'in önemli olan bu iki mektubunun yapabildiğim kadarıyla orijinallerine bağlı transkripsiyonlarını yaptım, yanlışlarını düzelterek Pelkurd ve Bitlisname sitelerine gönderdim, oralarda yayımlandılar. Bu sitelere gönderm...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (101)


İki Nehir Arasında Boğulmak
Fehim Taştekin
Yani bıçak öyle bir yere dayandı ki Türkiye ile savaş ‘yıkım’ demek, Şam’la kavga ‘bozgun’ demek. Kürtlerin kırılgan durumu avantaja çevirmek için Şam-Moskova hattıyla diyalogu gü...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (406)


Barzani bir kez daha Bağdat’a dönerken…
Fehim Taştekin
İşin doğrusu, Kürtler hükümet oluşumunda öyle bir konuma geldi ki hem Iraklı rakip güçler hem de birbirine karşı nüfuz savaşı veren İran ve ABD, Barzani’yi bir an önce Bağdat’ta görmek istiyo...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (466)


Bu cehenneme ateş lazım!
Fehim Taştekin
Türkiye birkaç gündür Kobani ve Tel Ebyad’a top atışları yaparak nabız yokluyor. Bu, biraz Suriye sahnesindeki uluslararası güçlere yönelik ciddiyet gösterisi, biraz müdahaleye gerekçe yar...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (510)


X-large'tan X-small'a: Çaresizliğin hikâyesi
Fehim Taştekin
Malum Türkiye, 2014 sonrasında IŞİD’e karşı savaşta ABD’nin Kürtlerle kurduğu ortaklığı önleyemedi. Ankara’nın istediği ABD’nin TSK ve müttefik milis güçleriyle birlikte hareket etmesiydi. Şimdi...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (466)


   «   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  »