Fuad Önen
TÊKÇÛNA ŞERÊ CEBHEYA KERKÛKÊ
Fuat Önen
Şerê li cebheya Kerkûkê rû da, bersîva dewletên dagirker û parêzerên sistemê ye. Di vê cebheyê de em têkçûn. Berpirsê vê têkçûyi...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (371)


YEKÎTÎYA KURDAN Û YA PARTÎYÊN KURDAN JI HEV CUDA NE
Fuat Önen
Di nav tevgerên rizgarîya neteweyî de kesî bi qasî tevgera rizgarîya neteweyî ya Kurdan nîqaşên teorîk nekiri ye. Em di nivîsarên Ho Shi Min, Amilcar Cabral, Mahatma Ghandi, Fide...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (786)


TC ÇIMA JI YEKÎTÎYA AXA ROJAVAYÊ KURDISTANÊ DITIRSE?
Fuat Önen
Ez ne di wê bawerîyê de me ku TC yê karibe Efrînê dagir bike û li wir pêşî li Kurdan bigire. Bi sedem ku TC nikare bakurê Kurdistanê wek berê bi rêve bibe, anuha her nav&cc...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (521)


REFERANDOMA SERXWEBÛNA KURDISTANÊ
Fuat Önen
Serxwebûna Kurdistanê di herêma Rojhelata Nêzîk de şoreşek e û ew ê nîzama dagirker hilweşîne. Ji ber vê yekê her çar dewletên dagirker; di serî de jî dewleta ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (663)


SERXWEBÛNA BAŞÛRÊ KURDİSTANÊ GENGEŞÎYÊN Dİ NAV ŞÎA Û SUNEYAN DE ŞENGAL Û HÎLALA ŞÎA RIZGARBÛNA ROJAVAYÊ KURDISTANÊ
Fuat Önen
Em nizanin ku bi çi sedemê rê lê vekirin ku hêzên Haşdî Şabî têkevin hin deverên Şengalê û ew van deveran “rizgar” bikin. Hêza pêşmergeyan heye ku her bi...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (598)


Arîşeyên Şengalê
Fuad Onen
Miletê Kurd têra xwe xwedî dijmin e, tevgera rizgarîya neteweyî ya Kurdistanê ji serî de çar dewletên dagirker ji xwe re kiriye hedef. Ev dewlet li dinyê jî xwedî mutefîk ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1186)


Armanckirina “kongreyeke netewî” ya ku ne li dijî tu dewletan e dibe devjêberdana mafê dewletbûna netewa Kurd!
Fuad Onen
Ev civîna ku berê wek Konferansa Kurdistanê û dûre jîwek Kongreya Netewî ya Kurdan hat binavkirin, li ser tewereya (mihwer) KomaraTirkîyê (KT)-Ocalan-Barzani ketiye rojeva me û çekber...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4458)


   «   [1]  2  3  4  5  »      
  
15

Türklerin bir sözü vardır ki çoğu zamanbunu kendilerine has bir özellik olarak dile getirirler; “biz bize benzeriz.”

Bu türden deyişlerin arkasında bir tarih yatar ve bazen bir gerçeği de dilegetirir. Türklerin bir çok bakımdan kendilerine benzedikleri doğrudur. Örneğin;bildiğim kadarıyla hiçbir halk Türkler kadar başka ülkelerde, diğer halklarıntoprağında kendilerine devlet kurmamışlardır. Bu onların önemli birözelliğidir. Devlet kurmalarındaki özellik, egemenlik sistemlerine deyansımıştır, bu özellikleriyle de özeldirler. Kendilerine benziyorlar veiktidar oldukları yerlerde görülmemiş, olağanüstü sonuçlara yol açmışlar, yolaçmaya da devam ediyorlar.

İnsanların kendi ülkerinden sözetmelerinden daha doğal bir şey olamaz.Dünyanın hiçbir yerinde insanlar ülkelerinden sözederken sağına soluna “polisvar mı?” korkusuyla bakmaz. Sadece Kurdistan’ın küzeyinde biz Kürtler ülkemizidile getirmek istediğimiz zaman sağa sola bakarız. Bu durum, Türk EgemenlikSistemi’nin (TES) bir sonucu ve özelliğidir.

80 küsür yıldan berî TES’in özel ve her türlü zulmü içeren bir hedefi var:“Kürdistan’ı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya dönüştürmek.” Bilindiği gibi‘Anatolia-Anadolu’ güneşin doğduğu yer, doğu anlamına gelir. İstanbul’un doğusuİzmit, İznik veya Düzce’dir. Çok zorlarsanız Bursa, Ankara veya Konya’yaulaşabilirsiniz. Ama hiç bir zaman Diyarbakır, Şırnak, Van ya da Hakkariİstanbul’un doğusu olarak tarif edilemez. Bu yerler Anadolu değil,Kürdistan’dır. Kürdistan’ı, Kürtlerin ülkesini dile getirmek yasaktır, ismiyasaklı ülkedir, dünyada benzeri de yoktur.

Bu ismi yasaklı ülkede ulusal siyaset nasıldır ve TEVKURD’e niye ihtiyaçvardır? Birkaç güncel olay ile dikkatinizi bu konuya çekmek istiyorum. 2-3 ayönce genel seçimler yapıldı. Bu seçimde Kürt siyasetçiler daha çok %10 barajkonusuna takıldılar ve bu barajın adaletli olmadığını, Kürtlerin TBMM’ndetemsil edilmelerinin önünü tıkadığını söyleyip durdular.

Kürtler kendi ülkelerinde, topraklarında çoğunluktadırlar, Türkiye’nin bazıyerlerine de dağılımışlar. Son anketlere göre Kürtlerin Türkiye’deki oranı %20kadardır. Bu seçim barajı, TBMM’ye girmek isteyen Kürtler için %10 değil,%50’dir. Bir Kürt partisinin TBMM’ne girebilmesi için Kürtlerin en az yarısınınoyunu alması gerekiyor.

Bu seçim barajı bir yana bırakılırsa, Kürtler için daha önemli olan ikibaraj daha var: Birincisi, Türklüğü kabullenmek ve kendini Türk gibi tarifetmektir. İkincisi ise, barajı aşıp seçilen parlamenterlerin Atatürkçülüğükabul etmesi ve “yüce Türk miletinin önünde” and içmesidir. Ne yazık ki açıkalandaki hiçbir Kürt parti veya örgütlenmesi seçim barajını bu tarzdayorumlamadı ve seçimin Kürdistan’da bu seçimlerin meşru olmadığını dilegetirmedi.

Genel seçimden sonra Türkler kendilerine bir devletbaşkanı seçtiler.Devletin 11. başkanı, ilk resmi gezisini Kürdistan şehirlerinde gerçekleştirdi.İdeolojik bir bombardıman altında entegrasyonalistler “Cumhurbaşkanı Kürtlertarafından cani gönülden kabul gördü ve kendi cumhurbaşkanları gibikarşılandığını” yaydılar. Kendilerini “liberal gazeteci” diye deklere eden bugazeteciler, Mehmet Altan’dan Hasan Cemal’a, Taha Akyol’dan Cengiz Çandar’a buideolojik bombardımanın bazı araçlarıdırlar.

Açık alandaki bazı Kürt siyasetçileri de çağrı yaptılar: “Cumhurbaşkanıhepimizi kucaklamalı ve 72 milyon insanı temsil etmeli.” Onlarca yıldır ki bizkendimizi Türk devletinin bizi kucaklamasından uzak tutmaya, korumayaçalışıyoruz. Biliyoruz ki her kucaklamaya çalıştığında görülmedik işlerbaşımıza getiriyorlar. Ama Kürt siyasetçileri Türk Cumhurbaşkanı’nın bizikucaklaması için çağrı yapıyorlar. Çok basit bir düşünüşle Türkdevletbaşkanı’nın Kürtler için Cumhurbaşkanı olamayacağı aşikardır: TC,Kürtleri bir halk, bir ulus olarak kabul etmiyor ve tanımıyor. Bizleri birhalk, ulus olarak kabul etmeyen, tanımayan bir devletin başkanı nasılbaşkanımız olabilir? Çok açıktır ki M.Kemal Paşa’dan Gül Paşa’ya kadar 11 Cumhurbaşkanı’ndanhiç birisi Kürtlerin Cumhurbaşkanı olmamıştır ve olamaz da.

Bence TEVKURD’ün gerekliliği bu şartlardan çıkıyor. TEVKURD, açık alandaKürdistani bir çizgide siyasi arayış, çalışma ve mücadeledir . TEVKURDKürtlerin ülke ve ulus gerçekliğini tesbit ediyor. Kürtlerin ülke ve ulusgerçekliği üzerinden siyaset yapmasını önemsiyor ve öneriyor.

Son yıllarada Kürd ve Türk entegralistlerinin ağzında bir sakız var kihabire çiğneyip duruyorlar “Kürtler ne istiyor?” Bu soru yanlıştır ve yanlışsoruya doğru cevap verilemez. Bu sorunun altında bir manipülasyon çabası olduğuaşikardır.

Dünyanın her tarafında grup, azınlık veya halklar için sorulan şudur:“Hakları nedir?” Bizim için de soru budur ve TEVKURD’ın cevabı da çok açıktır:“Kürtler kendi geleceklerini belirlemek ve kendi ülkelerinde iktidar olmak”hakkına sahiptirler.

Esas sorun bu hakkın inkar edilmesi, çözümü de bu hakkın kazanılmasıdır. BuKürdistani siyaset Türklerin legalitesine sığmaz ve illegalite de bize alandaraltır. Dolayısıyla esas çare açık alanda ulusal ve birleşik bir örgütlenmeoluşturmaktır. Açıktır ki bu örgütlenme meşruiyet ve gücünü kanunlardan değil,ulusal hak ve özgürlüklerinden alacaktır.

Şüphesiz ki Kürdistan’da legal ve illegal örgütlenmeler vardır ve olmaya dadevam edeceklerdir. TEVKURD ulusal örgüt, kurum ve kurulaşların alternatifideğildir. Tam tersine, bütün bu örgüt, kurum ve kuruluşların ulusal bir cephedebirleşmesini, birlikte ulusal tavır almasını ve bu doğrultuda eylem yapmasınısavunuyor. Bu inanç ve anlayışla TEVKURD, tüzük ve programında “UlusalKongreyi” hedeflemiştir.

Arkadaşların da dile getirdikleri gibi TEVKURD, mücadele tarzı olarak;sivil itaatsızlığı, kitlesel eylemleri, TES’de kriz çıkarmak ve bu krizdurumlarını yönetebilmek olarak kabul etmektedir. Bence bu mücadele tarzıKurdistan’ın küzeyi için yeni ve uyumlu bir konseptir.

TEVKURD’ın çizgi, amaç ve hedeflerinin açık olmadığı konusundakieleştiriler, bence haksızlıktır. Çalışma Grubu ile başlayıp TEVKURD ile devameden süreç, bence Kürdistan’ın kuzeyindeki siyasi çıtayı yükseltmiştir. Hedefve amaç yüksek, kutsal ve açıktır: TEVKURD için zihnimizin açık, yüreklerimizingeniş olması gerekir. Yükün ağır ve yolumuzun uzun ve meşakatli olduğunubiliyoruz. Sorunlarımız var ve de çoktur. Ama tavrımız şu olmalıdır: Sorunlaryakınmak için değil, çözülmek içindirler.

TEVKURD’ın sorunlarına gelirsek: TEVKURD yeni bir çalışma ve çaba tarzıdır.Her yeni çaba, çalışma ve örgütlenmede olduğu gibi TEVKURD de ihtiyatlayaklaşılıyor. Bu ihtiyatlı tutumun kırılması, kendine ve çevresine güven verenbir duruma geçiş için, TEVKURD’ın eylem ve pratiklerine, daha çok da TEVKURDaidiyetinin güçlendirilmesine ihtiyaç vardır. Ne yazık ki TEVKURD aktivistleribu konuda çok da enerjik değiller, gevşek oldukları bile söylenebilir. TEVKURDaktivist ve yöneticilerinin sosyal ve siyasi yaşamlarında TEVKURD aidiyetleriniöne çıkarmaları ve bu aidiyetlerini beyin ve yüreklerinde içselleştirmelerigerekiyor. Yeni bir örgütlenme kurduk ve yeni bir birlik oluşturmayaçalışıyoruz. Bu, ağır ve önemli bir sorumluluktur, iddialarımıza uygundavranmalıyız.

Doğal sorunlarımızdan biri de açık alanda çalışmamızdır. Açık ama yasalolmayan bir örgütlenmeyiz. Tüm ulusal kişi, örgüt, kurum ve kuruluşlara da“gelin, birlikte çalışalım” çağrısını yapıyoruz. Legal kurum ve kuruluşlarla buçağrımız üzerine konuştuğumuzda legalite onlar için sorun oluyor. Bunlarınkurum olarak TEVKURD içinde yer almaları Türk kanunları açısından sorun oluyor,mümkün görünmüyor, hata kapatılmalarına yol açıyor. Bu durum önemli birsorundur, ama çözümü de vardır: Örneğin; Çalışma Grubu döneminde HAK-PAR üyedeğildi, ama HAK-PAR Başkanlık Kurulu bir karar aldı; “HAK-PAR ÇalışmaGrubu’nun çabalarını yurtsever olarak değerlendirir, bu çabayı destekler vegerekli yardımı yapar.” Bu da gösteriyor ki insan içtenlikle ulusal güçlerinbirliğine sahip çıkarsa çözüm zor değildir.

Aynı sorun illegal örgütlenmeler için de geçerlidir. İllegal olmaları, açıkörgütlenmeler içinde temsil edilmelerinde sorun oluşturuyor. TEVKURD, onlarıkendi içinde kabul etmeye ve onların meşruiyetlerini savunmaya hazırdır. Açıkalanda kendi temsilcilerini ilan edememeleri bir sorundur. Bu sorunun da çözümüvardır: Samimiyet, birbirini anlamak ve anlaşabilmek. Hiçbir örgütlenme yüzdeyüz illegal değildir, açık ya da yasal alanda da devamları vardır. Açık ya dayasal alandaki kuruluş ve kişileriyle temsil edilebilirler, birlikteçalışabiliriz, bu tarzda sorunu çözebiliriz.

TEVKURD’ün tüzüğünde kişisel ve kurumsal üyelik vardır. Bu durum, TEVKURDiçinde içsel hukuki bir soruna yol açmaktadır. Kişi, kurum ve kuruluşlarınhukukunu TEVKURD içinde örmemiz gerekiyor. Bilindiği gibi geçen 6 ay boyuncaesas olarak bu konuyu tartıştık ve bir tarzda anlaşarak bu tüzüğü kabul ettik.Önümüzdeki günlerde tüzük kongremiz de yapılacaktır. Son dönemlerde bazı kişive çevrelerce TEVKURD’ün iç hukuk yapısına yöneltilen eleştiriler haksızdır.TEVKURD, 1. Kongre katılımcılarının kişisel aidiyetleri ile kurulmuş olup,tüzük ve programına göre çalışmaktadır. Bu tüzük ve program yeni bir kongretarafından değiştirilmediği sürece, her kurucu, meclis ve yönetim kuruluüyesinin bu tüzük ve programa göre davranması ulusal ve ahlaki bir görevdir.

Sorunlar sonu gelmese de sözün sonu gelir. Sizlerle ilişkimizde de önemlibir sorun var. Biz TEVKURD aktivistleri ile sizler arasındaki ilişki fazlacaplatoniktır. Toplantı ve diğer görüşmelerimizde size TEVKURD’ün çaba, çalışmave hedeflerinden söz ediyoruz. Sizler de bu çabanın önemli, kutsal ve degerekli olduğunu, gerekli yardımı yapacağınızı ve izleyeceğinizi söylüyorsunuz.Biz de size dönüp diyoruz ki “gayet iyi yurtsever insanlarsınız.” Böyleceplatonik bir tarzda birbirimizi sevmeye devam ediyoruz. Ancak iki seneden beribu platonik ilişkiyi reel bir düzeye çıkaramadık. Artık yeter, gerçekten iyi biriş yapıyorsak gelin birlikte yapalım. “Bekle ve gör” tavrı bizim için önemlibir sorundur. Neyi bekliyor ve neye bakıyorsunuz? Bu durumda olduğunuz sürecebaşarı elde etmemiz zordur.

TEVKURD’ün başarısızlığı durumunda yurtsever kamuoyu önüne çıkıp özür dileyeceğimve şunları söyleyeceğim: “TEVKURD’ün tüzük, program ve çabaları doğruydu, amakendi yetersizliklerimiz ve gevşek davranmamızdan dolayı başarısız olduk.Elimden geleni yapmaya çalıştım, bu kadarını yapabildim.” Siz ne diyeceksiniz?“Bekle ve gör” pozisyonunuz sizi TEVKURD’ün başarısızlığının sorumluluğundankurtarır mı?

Yükümüz ağır ve yolumuz uzun, bakın ama beklemeyin, gelin iktidarperspektifi, özgürlük hedefi ve birlik tavrı için hep birlikte yürüyelim,birlikte çalışalım…

Fuat Önen,06-10-2007, TEVKURD İstanbul Bölge Toplantısı

 


Posted in: tirki

Comments

zeyno fındıkcı
# zeyno fındıkcı
Monday, June 4, 2012 8:09 PM

Bu yazısında Fuad Önen Tevkurd’ün neden kurulduğunu, böyle bir örgütlenmeye neden ihtiyaç duyulduğunu, Tevkurd’ün nasıl bir siyasi çizgide yol aldığını, sorunlarını ve diğer ulusal kuruluş ve örgütlere karşı olan tutumunu anlatıyor.Kürt kurum, kuruluş ve örgütler arasında birlik sorunu var. Beraber yol alacakları yerde birçoğu TES ile anlaşma yapıyor. Seçim ile meclise girmeye çalışıyor önlerine çıkan seçim barajınıda haksızlık olarak görüyorlar. Halbuki Kürdistan’da bu seçimlerin hiçbir meşruluğu yok, çünkü TC Kürtleri halk,ulus olarak görmüyor ve meclise girmenin şartınında Türklüğü kabul etmek olduğunu söylüyor. Kürt parti ve örgütlerin asıl bunu haksızlık olarak görmesi gerekir. Tevkurd’ün gerekliliğide bu şartlardan çıkıyor. Tevkurd kendi aralarında bir birlikten ve kürdistani bir mücadeleden bahsediyor.Kürtlerin ulus ülke gerçekliğinin kabul edilip bunun üzerinden siyaset yapılmasını öneriyor.Tevkurd yeni bir kuruluş ve çalışma tarzı da yeni ve farklı. Bu bir sorun yaratıyor çünkü diğer yeni örgütlenmelere olduğu gibi ona da ihtiyatla yaklaşılıyor. Bu tutumun kırılması için Tevkurd’ün eylemlerinin güçlendirilmesi gerekir. Ancak Tevkurd aktivistleri bu konuda çok ağır davranıyorlar. Diğer bir sorun ise açık alanda çalışmalarıdır. Açık alanda ve yasal olmayan bir örgütlenmedir Tevkurd. Tüm ulusal kurum,kuruluş ve örgütlere de birlikte çalışma çağrısı bulunuyor. Ancak legal olan kuruluşlar için Tevkurd’la çalışmak bir sorundur. Çünkü bu Türk kanunlarına göre kapatılmalarına bile neden oluyor. İllegal örgütlenmeler ise açık alanda kendi temsilcilerini ilan edemiyorlar

Post Comment

Name (required)

Email (not required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

  
KÜRDİSTANİ PARTİLERİN TEMEL STRATEJİK HEDEFİ KÜRDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞI VE BİRLİĞİ OLMALIDIR
Fuat Önen
Sırrı Süreyya Önder kimi temsil ederek İmralı-Ankara-Kandil üçgeninde bu kadar tur attı? Önder’in Türkiye’de temsil ettiği bir kitle mi var? Bana göre devleti temsil ediyor. Yapılan yanlış bir işin kof...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1578)


ZİYA GÖKALP ULUSSUZ BİR DEVLETİN İDEOLOGUDUR, İSMAİL BEŞİKÇİ İSE DEVLETSİZ BİR ULUSUN…
Fuat Önen
Ziya Gökalp ulussuz bir devletin ideologudur. İmparatorluk bakiyesinden allokton bir ulus oluşturmaya çalışan, Türk Egemenlik Sisteminin, paralı memurudur. İsmail Beşikçi ise devletsiz bir ulusun, ulusal demokratik haklarını s...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (657)


Üst Aidiyet ve İktidar
Fuat Önen
Geçmişten ders almak, Kürdistan’daki siyasi aktörlerin genellikle uzak durdukları bir eylem türüdür. Modernite öncesi kurumlarımızın (aşiret meclisleri, rîsıpi heyetleri,aşiret konfedereasyonları, mirl...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1211)


Dünya Düzeni, Dünya Devletler Sistemi ve Kürdistan
Fuat Önen
Türk devletinin son Kürdistan seferinin esas nedeni Hemrin dağından Afrin’e görünür hale gelen bu sınırlardır. Güney Batı sınırlarının görünür hale geldiği ve bu sınırlar içinde devletleşmeyi ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1525)


Dr. SaitÇürükkaya için yaptığım konuşma ve bazı yorumlar için açıklama
Fuat Önen
Birkaç gündür Şehid Sait Çürükkaya’nın mezarı başında yaptığım konuşma speküle edilerek, çirkin bir karalama kampanyası yürütülmektedir. Sait Çürükkaya’nın anıs...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1666)


Erbil ziyareti ve İmralı görüşmesiyle ilgili BasHaber röportaji
Fuat Önen
Bölge Başkanı Mesud Barzani müdahil olmaya, devletle HDP arasında bir tür uzlaşma sağlamaya çalıştığında, HDP eş başkanı bu meselenin Türkiye’nin “iç meselesi” olduğunu söyleyerek Başkan Barzan...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3481)


15 TEMMUZ, TÜRK ORDU GELENEĞİNDE İÇKİN OLAN BİR ASKERİ DARBE GİRİŞİMİDİR
Fuat Önen
Türkiye’yi zor günler beklemektedir. Yakındoğu ve Ortadoğu, Üçüncü Dünya Savaşının önemli cephesidir. Bu bölgeler yeniden dizayn edilmeye çalışılmakta. Birinci ve İkinci Dünya savaşları...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1511)


   «   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  »      
DESTPÉK      Tarix-belge      TEVKURD      Aslan Kaya -Baz      Fuad Önen      Media