Fuad Önen
TÊKÇÛNA ŞERÊ CEBHEYA KERKÛKÊ
Fuat Önen
Şerê li cebheya Kerkûkê rû da, bersîva dewletên dagirker û parêzerên sistemê ye. Di vê cebheyê de em têkçûn. Berpirsê vê têkçûyi...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (786)


YEKÎTÎYA KURDAN Û YA PARTÎYÊN KURDAN JI HEV CUDA NE
Fuat Önen
Di nav tevgerên rizgarîya neteweyî de kesî bi qasî tevgera rizgarîya neteweyî ya Kurdan nîqaşên teorîk nekiri ye. Em di nivîsarên Ho Shi Min, Amilcar Cabral, Mahatma Ghandi, Fide...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1194)


TC ÇIMA JI YEKÎTÎYA AXA ROJAVAYÊ KURDISTANÊ DITIRSE?
Fuat Önen
Ez ne di wê bawerîyê de me ku TC yê karibe Efrînê dagir bike û li wir pêşî li Kurdan bigire. Bi sedem ku TC nikare bakurê Kurdistanê wek berê bi rêve bibe, anuha her nav&cc...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (906)


REFERANDOMA SERXWEBÛNA KURDISTANÊ
Fuat Önen
Serxwebûna Kurdistanê di herêma Rojhelata Nêzîk de şoreşek e û ew ê nîzama dagirker hilweşîne. Ji ber vê yekê her çar dewletên dagirker; di serî de jî dewleta ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1007)


SERXWEBÛNA BAŞÛRÊ KURDİSTANÊ GENGEŞÎYÊN Dİ NAV ŞÎA Û SUNEYAN DE ŞENGAL Û HÎLALA ŞÎA RIZGARBÛNA ROJAVAYÊ KURDISTANÊ
Fuat Önen
Em nizanin ku bi çi sedemê rê lê vekirin ku hêzên Haşdî Şabî têkevin hin deverên Şengalê û ew van deveran “rizgar” bikin. Hêza pêşmergeyan heye ku her bi...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (900)


Arîşeyên Şengalê
Fuad Onen
Miletê Kurd têra xwe xwedî dijmin e, tevgera rizgarîya neteweyî ya Kurdistanê ji serî de çar dewletên dagirker ji xwe re kiriye hedef. Ev dewlet li dinyê jî xwedî mutefîk ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1455)


Armanckirina “kongreyeke netewî” ya ku ne li dijî tu dewletan e dibe devjêberdana mafê dewletbûna netewa Kurd!
Fuad Onen
Ev civîna ku berê wek Konferansa Kurdistanê û dûre jîwek Kongreya Netewî ya Kurdan hat binavkirin, li ser tewereya (mihwer) KomaraTirkîyê (KT)-Ocalan-Barzani ketiye rojeva me û çekber...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4705)


   «   [1]  2  3  4  5  »      
  
20

11.AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

ANKARA

Dos. Es. No.:2006/27

KONU:Esas hakkındaki savunma hakkım saklı kalmak kaydıyla, iddianameyekarşı yazılı savunmamdır.

1- 4 Eylül 2005 tarihinde Ankara Sürmeli otelinde benimde çağrıcıları arasındaolduğum bir toplantı yapılmıştır. Bu toplantı çağrı metninden de anlaşılacağıgibi Başbakanın ‘Kürd sorunu’ olarak tanımladığı sorun hakkında görüşalışverişinde bulunmak,çözüm önerilerinde bulunmak amacı ile Kürd aydın vesiyasetçilerinin katıldığı bir toplantı olmuştur. Çoksesli verimli bir toplantıolmuştur. Sorun hakkında farklı tanımlamaların ve çözüm önerilerinin dilegetirildiği uygar bir platform olmuştur.Toplantıda yaklaşık 15 dk süren birkonuşmayla sorun hakkındaki görüş ve önerilerimi dile getirdiğim doğrudur.

2- Buraya kadar her şey normal seyrinde gelişmiş katılımcılar ülke sorununuuygarca tartışmışlar ve toplantı bitmiştir. Ertesi gün bu toplantıdakikonuşmacılardan bazılarının söyledikleri bazı sözler,basında yer almış,‘katılımcıların farklı çözüm anlayışlarına sahip oldukları bu nedenle ortaksonuç bildirisi yayınlayamadıkları’ da belirtilmiştir. Uygar bir ülkedeaydınların,siyasetçilerin katıldığı böyle bir toplantıdan sonra yapılacak tekşey vardır,uzlaşma sağlamak ve ortak çözüm önerilerinde bulunmak için yenitoplantılara hazırlanmak. Nitekim biz de öyle yaptık ve Ankara toplantısındansonra bir dizi toplantıda bu ‘sorunu’ tartışmaya, Kürd aydınları,siyasetçileriarasında konsensüs sağlama çalışmalarına devam ettik, devam ediyoruz.

3- Durumdan vazife çıkaran bazı C.savcıları basında çıkan yazıları ihbarkabul edip hakkımızda soruşturma açmaya ve dava açmaya başladılar. Önce‘Türklüğe hakaret ettiğimiz’ savıyla soruşturma açıldı,bundan cezaverilemeyeceği,katılımcıların hakaret etmedikleri düşünce belirttikleri açıkolduğu için vazgeçilmiştir. Şimdi de ‘PKK örgütünün propagandasını’ yaptığımızsavıyla dava açılmış ve cezalandırılmamız istenmektedir.

4- Bu dava, düşünce ve ifade özgürlüğü aleyhine açılmış bir davadır. Sözkonusu toplantıda yaptığım konuşmanın mer’i Türk kanunları açısından suç unsuruihtiva edip etmediğini bilmiyorum..iki nedenden ötürü bilmem de mümkündeğildir:

a-Düşünürken ve düşündüklerimi ifade ederken referanslarım yasalar değilakıl,izan ve vicdandır. Her türlü gücün ve devletin baskılamasından kurtulmayandüşünce özgür değildir.

b-Türkiye de son yıllarda özellikle bu alanda sayısız düzenleme yapılmışher gün yeni bir yasal değişiklikle karşı karşıya kalıyoruz. Bu düzenlemelerinçoğu inanılarak, tartışılarak, uzlaşma sağlanarak yapılmadığı, daha çok dışdayatmalara göstermelik yanıtlar olarak gündeme getirildiği için de yargı dahilfarklı yorumlara açıktırlar.

5- Dolayısıyla Türkiye’de yasal soruşturmalardan kaçınmak için düşünmemekya da düşünseniz bile bunu ifade etmemeniz gerekmektedir! Bu bizim tercihimizdeğildir,aklımızı izanımızı ve vicdanımızı referans alarak düşünmeye ve bunlarıdile getirmeye devam edeceğiz.

6-Söz konusu toplantıda yaptığım konuşmada Başbakanla aynı kanaatitaşımadığımı, sorunun ‘Kürd sorunu’ olmadığını dile getirdim. Başbakanı veBaşbakanın ‘Türkiye’de Kürd sorunu vardır’ sözünde keramet bulan Kürd siyasetçive aydınlarını eleştirdim. Gazetelerden alıntılanarak iddianameye alınancümleler kendi başlarına anlamlı olmaktan uzak olsalar da benim konuşmamın içeriğineuygundurlar. Evet ben:
“Kürdlüğün tanımında herhangi bir problem yoktur. Yüzyıllardır bütünişgalcilerin uğradığı bir yurttur Kürdistan. Moğol sürülerinden, İskendersürülerine kadar, Osmanlılardan, Arap istilalarına kadar bütün bu bölgenin bucoğrafyanın istilacılarının uğradığı bir uğrak yeridir Kürdistan. “Kürtlük”ünbu temel üzerinde tanımlanmasında en ufak bir problem yoktur. Türkiye’de birKürt sorunu yoktur bu anlamda. Kürtler kendi coğrafyalarında, kenditopraklarında yüzyıllardır yaşayan sürekli istilaya uğrayan, süreklikatliamlara tabi tutulan bir halktır ve bunun tanımında da en ufak bir tereddütyoktur.” Dedim, çünkü böyle düşünüyorum.

Evet: “Türklük dünyanın en problemli etnik tanımıdır. Bu kavramaTürkiye’den yapılan tek tanım şudur: Anayasaya vatandaşlık bağıyla bağlı olanherkes Türk’tür.

Peki, gerçekten bu böyle midir?

Bu tanımı yapanlar Yunanistan’da Türklerden söz ediyorlar. Bu tanımıyapanlar Bulgaristan’da Türklerden söz ediyorlar. Bu tanımı yapanlar Kıbrıs’taTürklerden söz ediyorlar. Orta Asya’da Türklerden söz ediyorlar. Bunlarınhiçbiri de Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı değildir. Daha ilkadımda Türklüğün bu resmi tanımı çökmektedir.

İçeriden bakıldığı zaman Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağıyla bağlıoldukları halde Türk olmayan milyonlarca insan vardır. İçeriden bakıldığı zamanda bu tanım, ilk adımda çökmektedir. Onun için şunu söylüyorum: “Türkiye’deproblem aslında Türklük tanımındadır.” Hepimizi/herkesi kanunla “Türk” yapan buzihniyettedir temel sorun.” Dedim,çünkü böyle düşünüyorum.

7- Evet: “Kürt siyaseti herkesin malumudur, sorunludur, sürekli bir baskıaltındadır ve sürekli bir bombardıman altındadır. Bu bombardıman Kürthareketinde, Kürt siyasetçilerinde sürekli bir savunma refleksi geliştirmiştir.Kısaca şunları söylemeye çalışıyorum.

Bize:
Siz bölücüsünüz!” diyorlar.

Biz, hemen elimizi kaldırıyoruz:

“Tövbe! Hâşâ! Biz bölücü değiliz.” diyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti devlet sınırları içinde:

“Kürt Ulusu yaşıyor! demek; bölücülükse, biz bölücüyüz!”

 “Biz bölücü değiliz!” diye, amanaman etmenin bir âlemi yoktur.

“Bu devlet, hepimizin devletidir!” diyorlar.

 
“Hayır! Bu devlet, hepimizin devleti değildir! Bu devlet, bütün Türklerin dedevleti değildir!
Devlet sınıfsal bir kurumdur. Yöneten egemen sınıfların devletidir. Bu devletsizin devletiniz derken bütün Kürt siyasetçileri:

 
“Tabii, bu devlet hepimizin devletidir!” demeye başladı.

“Bu bayrak, hepinizin bayrağıdır!”deyip, televizyonda Kürt siyasetçileriningöğsüne Türk bayrağı yapıştırılıyor.

Bunlardan vazgeçmek lazım. Bu savunma refleksini artık bir yerde kırmamızlazım.” Dedim çünkü böyle düşünüyorum...

8- Gazetelerden iddianameye alınan cümleciklerin kullanıldığı bağlam vesöylendiği şekil yukarıdaki gibidir. Yukarıda da belirttiğim gibi bunlarınmer’i kanunlara göre suç oluşturup oluşturmadıklarını bilmiyorum,bilmem degerekmiyor..Böyledüşünüyorum,aklım izanım vicdanım böyle söyletiyor bana...

9-Ancak bunların ‘PKK örgütünün propagandası’ olmadığını biliyorum. Çünkübu düşünceler Kürd siyasetçileri ve onların bir parçası olarak da PKK yanlısısiyasetler eleştirilirken dile getirilmiştir. Başbakan,PKK ve bir kısım Kürdsiyasetçilerinin aksine ben sorunun ‘Kürd sorunu’ olmadığını söylüyorum.

Yine Başbakan, PKK ve bir kısım Kürd siyasetçilerinden farklı olarak busorunun üniter devlet içinde çözülemeyeceğini söylüyorum. PKK de içinde Kürdsiyasetçilerinin bir kısmını eleştirip devlete ilişkin sınıfsal analiz yapıyorve bu devlet hepimizin devleti değildir diyorum.

Sonuç olarak; PKK nin söylediklerinin tersini söyleyerek PKK propagandasıyaptığımı iddia etmek, bilim, hukuk hatta akıldışıdır. Bu dava, sadece resmisöylem dışı, aykırı görülen düşüncelerin cezalandırılması saikiyle açılmıştır.

Yukarıda da aktardığım gibi bana özgün düşünsel değerlendirme veeleştirilerim çarpıtılarak ‘PKK nin amacının propagandası yapmakla’ suçlanmam,genelde ifade özgürlüğüne, özelde siyasal kimliğime ve düşüncelerimetahammülsüzlük ve haksızlıktır.

Bu nedenle, söz konusu iddianame ve bu iddianameye hakim olan anlayışüzerinden yürütülecek bir yargılama asla hukuki ve kanuni olmayacaktır.

C.Savcısının esas hakkındaki mütalaasına karşı esas hakkındaki savunmahakkımı saklı tutarak yukarıda açıkladığım nedenlerle iddianamenin reddi iledavanın düşürülmesine karar verilmesini arz ve talep ederim.

 14.11.2006
Yazılı savunmasını veren

Fuat Önen

 


Posted in: tirki

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Name (required)

Email (not required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

  
SEÇİME HAZIR OLMAK
Fuat Önen
24 Haziran seçimlerine de Kürdistan’dan katılmanın meşru bir yolu var mıdır diye düşündüğümde şu önerinin tartışılabileceğini düşünüyorum. Yani bu seçimi yine referanduma dönü...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (592)


EFRÎN
Fuat Önen
58 gün önce 72 savaş uçağı ile Efrini işgal operasyonunu başlattınız. Savaş uçaklarınıza tanklarınız, toplarınız, savaş helikopterleriniz, İHA’larınız, SİHA’larınız,termal kameralarınız eşlik etti.  Binlerce ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (272)


Afrin operasiyonunu Türkiye devletinin Kürdistan dönük seferlerinin bir parçasıdir
Fuat Önen
Şimdi bunun doğru anlaşılması için şunun iyi görülmesi lazım. Türkiye devleti Afrin e, Hewlere, yada Mahabada  Ankara dan bakmıyor. Türkiye devleti Afrine de, Hewlere de, Kamışlıya da, Mahabada da, Sanadaja da Diyarbak...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (447)


KÜRDİSTANİ PARTİLERİN TEMEL STRATEJİK HEDEFİ KÜRDİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞI VE BİRLİĞİ OLMALIDIR
Fuat Önen
Sırrı Süreyya Önder kimi temsil ederek İmralı-Ankara-Kandil üçgeninde bu kadar tur attı? Önder’in Türkiye’de temsil ettiği bir kitle mi var? Bana göre devleti temsil ediyor. Yapılan yanlış bir işin kof...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1990)


ZİYA GÖKALP ULUSSUZ BİR DEVLETİN İDEOLOGUDUR, İSMAİL BEŞİKÇİ İSE DEVLETSİZ BİR ULUSUN…
Fuat Önen
Ziya Gökalp ulussuz bir devletin ideologudur. İmparatorluk bakiyesinden allokton bir ulus oluşturmaya çalışan, Türk Egemenlik Sisteminin, paralı memurudur. İsmail Beşikçi ise devletsiz bir ulusun, ulusal demokratik haklarını s...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1078)


Üst Aidiyet ve İktidar
Fuat Önen
Geçmişten ders almak, Kürdistan’daki siyasi aktörlerin genellikle uzak durdukları bir eylem türüdür. Modernite öncesi kurumlarımızın (aşiret meclisleri, rîsıpi heyetleri,aşiret konfedereasyonları, mirl...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1491)


Dünya Düzeni, Dünya Devletler Sistemi ve Kürdistan
Fuat Önen
Türk devletinin son Kürdistan seferinin esas nedeni Hemrin dağından Afrin’e görünür hale gelen bu sınırlardır. Güney Batı sınırlarının görünür hale geldiği ve bu sınırlar içinde devletleşmeyi ...
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1812)


   «   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  »      
DESTPÉK      Tarix-belge      TEVKURD      Aslan Kaya -Baz      Fuad Önen      Media