Ramanên Li Ser Mîr Bedirxanî
İsmail Beşikçi
Saturday, June 15, 2013
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4761)
Daxuyanîya raman an hestekî Mîr Bedirxanîku vê ramanê sererast bike tune ye. Ez wek kesekî difikirim ku dibe ramanekewiha hebe. Em vî...
Ewropa, Kurd û Nasnameya Kurdan
İsmail Beşikçi
Monday, September 10, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3486)
Heqîqetek e ku li Ewropayê girseyeke mezin ya kurdan dijî. Lê, li welatên Ewropayê yên wek Almanaya,  Frensa, Îngîltere, ...
Dînamîkên Hundir-Dînamîkên Derve
İsmail Beşikçi
Monday, August 27, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3432)
Di ‘eslê xwe de cudakirina pêvajoyên civakî sîyasî wek dînamîkên derve, dînamîkên hundir nerast e. &Ec...
Çima Aşîtî Pêk Nayê?
İsmail Beşikçi
Thursday, August 30, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3384)
Divê bi baldarî li ser vegotina ku Serokwezîr Recep Tayyip Erdoğanî, ji bo ‘Erebên Filistînî, ji bo Herêma Xwesera Filist&icir...
Zanist, Hiqûq, Heqîqet
İsmail Beşikçi
Saturday, September 1, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3427)
Li Tirkiyeyê, zanîngeh, nesaziyeke ku li heqîqeta civakî digere. Berevajî vê, saziyeke ku bi awakî sîstematîk dixebite ji bo h...
Komeleya Zanistên Civakî ya Tirkan | İsmail Beşikçi
İsmail Beşikçi
Friday, August 31, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3321)
Helwesta bingehîna ku dê rê bide pêşketina zanistên civakî, rexneya îdeolojiya fermî ye. Divê îdeolojiya fermî bi ...
Zarokên Agir û Rojê
İsmail Beşikçi
Friday, August 31, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3641)
Dîrok çi ye? Di dîrokê de bi hezaran bûyer diqewimin. Ji vanan ancax yên bala mirovan, bala lêkolîneran dikşînin, yên t...
Li Hember Sîstema SiyasiyaTirkan Pêwendiyên Zanistî û Îdeolojiya Fermî*
İsmail Beşikçi
Saturday, September 1, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3422)
Li gor qen’eta min saziya herî girîng a sîstema siyasî ya Tirkan, a rejîma siyasî ya Tirkan îdeolojiya fermî ye. Îdeoloj...
Rexneya Îbrahîm Guçluyî
İsmail Beşikçi
Thursday, March 22, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3423)
Paşê İbrahim, behsa nîqaşeke ku di 1990î de  hatiye kirin dike. Ev nîqaş, nîqaşeke ku xwedî naverokeke civakî û sîyas&ici...
Li Ser “Zimanê Şaristaniyê”
İsmail Beşikçi
Thursday, March 22, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3399)
Di cihekî hevpeyvînê de, nûçegihan ji nivîskar pirsên li ser wêje û weşana Kurdî dipirse. Wek mînak, tu çi...
'Tirkiye Dostê Me ye'
İsmail Beşikçi
Thursday, February 9, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3219)
Li Ewropa, îro, dewletên ku serjimara wan li dor 30-40 hezarî ne hene. Ev endamên Konseya Ewropa û NYê ne jî. Andorra, San Marino, Monaco,...
Çavdêriyên Li Ser Universiteya Tirk / İsmail BEŞİKÇİ
İsmail Beşikçi
Thursday, March 22, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2871)
Va li vir jî aliyekî girîng î têkildar bi metoda ramana zanistî re heye. Serokê îqtîdara desthilatdar, Serokê Komî...
Azaedîya îfadeyê, Sansûr-Otosansûr
İsmail Beşikçi
Thursday, March 22, 2012
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (3806)
Di çandiniyê de hinek tiştên bizirar hene. Wek kurmê sîn, qimil, kulî, hêrîşa mişkan, hişkayî(tunebûna baranê)......
“Kurd Otonomîyê Naxwazin”
İsmail Beşikçi
Friday, February 12, 2010
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4328)
Heger ku li Tirkîyê li ser Kurdan, pirsgirêka Kurdan zulm bi giranî berdewam bike, zêdeyî hezar zarokên ku keviran davêjin polî...
Di Civaka Kurd de Polîtîkayên Guhertin û Rêvekirinê
İsmail Beşikçi
Wednesday, February 3, 2010
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (4546)
Perçekirin û parvekirinê îskeletê Kurdistanê û mejîyê Kurdan ji hevdû xistîye. Vê pêvajoyê li s...
   «   [1]  2  3  »      
  
03

22 Ağustos2016 tarihinde birçok Kürt sitesinde Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden MeleBaxtiyar’ın bir açıklaması yayımlandı. Bu açıklamada, Mele Baxtiyar, özetle, “28 devlet bağımsız Kürdistan’ıtanımayacak” diyor. Mele Baxtiyar, bağımsızlığın Kürdlerin doğalhakkı olduğunu da dile getiriyor ama bu açıklamada vurgu “tanınmama” üzerineyapılıyor.

Buaçıklamanı, bende yarattığı duyguları ve düşünceleri dile getirmek istiyorum.Filistinli Arapların İsrail’le mücadelesinde, mücadelenin yükseldiğidönemlerde, bu tür açıklamalar yapılırdı. Ama bu açılamalar hep tanımaüzerinden yapılırdı. ‘Tanımama’ değil, ’tanıma’ üzerinden yapılırdı. “BasraKörfezi’nden Fas’a kadar bütün Arap devletleri Filistin’i tanıyacak”, “İslamKonferansı’na üye devletler Filistin’i tanıyacak”, “Dünyada şu kadar devletFilistin’i tanıyacak”… “Falanca devletin de Filistin’i tanıyacağı söyleniyor.”

Yakınzamanda, gerçekleşen, Kosova, Makedonya, Karadağ gibi devletler için de bu türaçıklamalar yapılırdı. Ama açıklamalar da hep ‘tanıma’ üzerinden yapılırdı.“Avrupa Birliği üyeleri Kosova’yı tanıyacak”, “Avrupa devletleri Makedonya’yı tanıyacak”vs.

FilistinliAraplar’ın, Kosova’nın, ve Makedonya’nın bağımsızlığı konusunda Türkiye’de de, gerek solda, gerek sağda yer alan kişiler, kurumlarbildiriler yayımlardı. Bunlarda da hep ‘tanıma’ya vurgu yapılırdı.

Gerek GüneyKürdistan’da, gerek Kuzey Kürdistan’da, Kürdler de, Filistin’in bağımsızlığı vetanınmasıyla çok açıklamalar yaptılar.

Ortadoğu’da,‘tanımama’ konusundaki açıklamalar daha çok Kürdler için, Kürdistan içinyapılıyor ve daha çok da Kürdler tarafından yapılıyor. Bunun, Türk solu, Arapsolu, Fars solu kaynaklı olduğu da bilinmektedir.

Bütün bunlararağmen, Kürdlerin, Kürdistan’ın bağımsızlığı gündeme geldiği zaman,  “şukadar devlet bağımsız Kürdistan’ı tanımayacak” diye açıklama yapmaları,Kürdlerin, kendilerine olan güven duygusunun eksikliğiyle ilgilidir.Kürdleri/Kürdistan’ı müştereken yöneten devletlere olan bağlılıklarıylailgilidir.

Biz,dünyadaki, Ulusal ve toplumsal kurtuluş mücadelelerini biraz biliyoruz.Dünyada, hiçbir halk, Kürdlerin ödediği kadar bedel ödememiştir. Asya’da,Vietnam dahil, Afrika’da, Cezayir dahil, hiçbir halk bu kadar ağır bedelödememiştir. Araştırmacı-yazar Fuat Önen, yazılarında ve konuşmalarında, AvrupaBirliği’ne üye olan ve nüfusları, iki-üç milyon arasında, değişen, Estonya,Letonya, Litvanya, Slovenya, Slovakya gibi devletleri kastederek Kürdlerin 200yıldır, özgürlük ve vatan için yaptıkları mücadelede verdikleri şehitsayısının, bu devletlerin nüfusundan daha fazla olduğunu, ifade etmektedir.

Birinci DünyaSavaşı’nda, Osmanlı ordusu, Kafkasya’da, İran içlerinde, Bağdat-Basrataraflarında, Yemende, Kanal’da harekata girişmiştir. Bu ordularda savaşanlarınçok büyük bir kısmı Kürddür. 1914 sonunda ve 1915 başında gerçekleşen Sarıkamışharekatında soğuktan, hastalıktan, açlıktan, donanımsızlıktan yaşamını yitirenaskerlerin çok çok büyük bir kısmının Kürd olduğu söylenebilir. Kürd askerleriÇanakkale Savaşlarında da vardır… Onbinlerce kayıp söz konusudur. Ama bukayıplar Osmanlı arşivlerine ‘Osmanlı’ diye geçer. Cumhuriyet’ten sonradüzenlenen arşivlerde ‘Türk askeri’ veya ‘Osmanlı askeri’ diye geçer. Savaştakibu Kürd kayıplarını kim bilebilir. Aşiretleri bilebilir mi? Onları savaşagönderen örgütleri bilebilir mi? Kürdler bunun bir yerlere kayıt yapmış mıdır?Kanımca hayır. Bu kayıpları, sadece bu Kürd askerlerin anaları bilir. Onlar dabu kayıpları yüreğine, beynine kaydetmiştir. Sorulduğu zaman, “… gitti, birdaha haber alamadık…” der.

Kürdler’de bukayıpların hiçbir kaydı yoktur. Ne aşiretinde, ne de bu Kürdleri savaşa sürenörgütte bu kayıtlara ilişkin bir iz yoktur. Zaten kayıt yoktur. Böyle bir kurumyoktur. Bunun anlamı, insanlarına değer vermemektir.

Süleymaniye’de,Süleymaniye Merkez Güvenlik Karargahı’nı dolaşın İnsanın yüreğini yakan-kavurangörüntüleri, ses kayıtlarını izleyin… Zehirli gazlarla, fiziki işkencelerle,döverek, aç-susuz bırakarak onbinlerce Kürd katledilmiştir. Gerek KürdistanDemokrat Partisi’nden, gerek, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden, gerek İslamipartilerden… onbinlerce kayıp… Bunların isimleri falan yoktur. Bu kayıpları dasadece, anaları, yakınları bilir.

KürdistanDemokrat Partisi’nin, Enfal’de, kaçırılan, bir daha kendilerinden haberalınamayan Barzanileri bulmak için toplu mezarları izlemesi, toplu mezarlardadidik didik kazılar yapması, DNA testi ile bulanan Barzaniler için Barzan’da,Mele Mustafa Barzani’nin kabri yanında şehitlik kurması elbette çok iyi birproje. Bu projenin, bütün Kürdistan şehitleri için genişletilmesinde büyükyarar var.

“Şu kadardevlet bağımsız Kürdistan’ı tanımayacak” demek, Kürdleri/Kürdistan’ı değil,Kürdistan’ı müştereken baskı altında tutan devletlerin çıkarlarını daha çoksavunmak anlamına gelir. Böyle olunca, kendi çocuklarınıza değer vermezsiniz,Kürdler için, Kürdistan için şehit olan çocuklarınızın isimlerin bilebilmezsiniz. İşte bu noktada, Kürdlerin, İsrail’in bağımsızlık mücadelesiniöğrenmeleri, bu mücadelenin bilincine varmaları çok önemlidir kanısındayım.Bunu ifade ederken, Kürdlerin, Museviler kadar birbirlerine bağlı, tutkunolmadıklarını, Museviler kadar vatana bağlı olmadıklarını, Museviler kadardisiplinli, ilkeli bir yaşam sürmediklerini, Museviler kadar milli duyguyasahip olmadıklarını, Museviler kadar çalışkan, gayretli, üretken biliyorum.Bunlara rağmen, Musevilerin bağımsızlık mücadelesinin incelenmesi, bu mücadeleninbilincine varılması önemlidir.

“İsrail,Amerikan emperyalizmi tarafından, Ortadoğu’da, Arapların arasına yerleştirilmişbir hançerdir” değerlendirmesi, çok ucuz, hiçbir süreci doğru-dürüstaçıklamayan bir değerlendirmedir. Bu, Musevilerin, büyük bir yoksunluk vefedakarlık içinde yürüttüğü mücadeleyi gizleyen bir açıklamadır. İsrail’inbağımsızlık mücadelesinin sadece Araplara karşı değil, ABD, Büyük Britanya gibibüyük güçlere karşı verilen bir mücadele olduğu açıktır.

Bu çerçevede,örneğin Golda Meir’ (1898-1978)’in yaşamına bakmakta yarar vardır. Golda Meir,1969-1974 arasında İsrail Başbakanıdır. 1956-1966 arasında Dışişleri Bakanıdır.Ama, Golda Meir’in, 1930’lardaki, 1940’lardaki mücadelesi, 1948’e varanyıllardaki mücadelesi çok daha önemlidir, ufuk açıcıdır. İsrail’in bağımsızlıkilan ettiği gün 14 Mayıs 1948’dir. Golda Meir de devlet kurucuları arasındadır.

Çağdaş Arapdüşüncesinin, İsrail’le, Musevilerle ilgili değerlendirmesi yanlıştır. İsrail’iboğmak, deniz dökmek, yok etmek vs. şeklindeki düşünceler yanlıştır. Şüphesiz,bugünkü, İran yönetiminin düşüncesi de yanlıştır. Ortadoğu, Sina, Kenan Diyarı(Filistin) Musevilerin de anavatanıdır. Peygamber Musa’ya On Emir neredeinmiştir? İbrahim Peygamber’in çocukları, Mısır’a ne zaman girmiştir? Mısır’dançıkış ne zaman ,nasıl olmuştur? Hangi Firavunun döneminde giriş, hangiFiravunun döneminde çıkış olmuştur? Süleyman mabedi nerede, ne zamankurulmuştur? Kral Davut ve Kral Süleyman tarafından kurulan, daha sonra ikiyebölünen İbranilerin Kuzey tarafı, İsrail Devleti Asur İmparatoru V Salmanasartarafından ne zaman yıkılmıştır, Asur İmparatoru, Musevileri, ne zaman, Babil’eve Kürdistan’a sürgün etmiştir?

Exodus,Musevilerin Mısır’dan çıkışı, Mısır’dan çıkarılışı anlamında kullanıldığı gibi,Roma İmparatorluğu döneminde, Musevilerin, Filistin’den kovulmaları, dünyanındört bir yanına savrulmaları anlamında da kullanılmaktadır. Burada, önemli olanşudur. Museviler, Kenan Diyarı’ndan, Filistin’den kovulmuşlar ama, 2000 yıl(ikibin) boyunca, vatanlarını hiçbir zaman unutmamışlar, her zaman , orayatekrar dönmenin, arzusu, hesabı içinde olmuşlardır.

1960’larda,Arap düşüncesi, İsrail’i boğma, denize dökme, yok etme üzerine kuruluydu. Ve budüşünce başta, Mısır Başkanı Cemal Abdülnasır (1918-1970) tarafından dilegetiriliyordu. İsrail’i yok etme, boğma, Akdeniz’e dökme sloganları, BasraKörfezi’nden Fas’a bütün Arap dünyasında çoşku yaratıyordu. Bu sloganlarlabütün Arap ülkelerinde gösteriler, yürüyüşler mitingler yapılıyordu.

O dönemde,Araplar 92 milyondu. İsrail üç-üçbuçuk milyon civarındaydı. Nasır, SovyetlerBirliği taraftarı bir politika yürütüyordu. Sovyetler Birliği’nden çok miktardasavaş uçakları, tanklar, zırhlılar, her türlü savaş araç-gereçleri alıyordu.

Bu ilişkilerçerçevesinde, 6-7 Haziran 1967 Arap-İsrail Savaşı’na kısaca değinmekte yararvar. Akabe Körfezi’nde Taba’dan, Akdeniz’e, Refah’a, Han Yunus’a kadar,Gazze’ye tanklar, zırhlılar dizilmişti. Yüzlerce tank. O zaman, Gazze Mısıregemenliğindeydi. 4-5 Haziran günlerinde, Başkan Nasır, Gazze’de dizilen butankların üzerine çıkmış, Arap dünyasına mesaj veriyordu…” 92 milyon Arap, birtükürsek İsrail’i boğarız.” Dikkat edelim, “İsrail’i yeneriz” demiyor.“İsrail’i boğarız, yok ederiz” diyor. “Tükrükle olmasa, Akdeniz’e dökerek”… Vebu sloganlar, bütün Arap dünyasını coşturuyordu.

6 Haziransabahı ne olmuştur? Bu savaş, dünya savaş tarihinde ‘6 gün Savaşı’ olarakgeçer. Ama, ilk gün, hatta baskının ilk saatlerinde İsrail hedeflerineulaşmıştır. Gazze, Sina Yarımadası, Golan Tepeleri, Batı Şeria İsrail’indenetimine girmiştir. Araplar, ne Mısır, ne Suriye, ne Ürdün cephesinde hiçbirvarlık gösterememiştir. Araplar, her cephede yenilmiştir, darmadağın olmuştur.Sadece, Ürdün biraz direnmiş, yenilerek geri çekilmiştir. Mısır havaKuvvetlerinin hiçbir uçağı havalanamadan imha edilmiştir. Yüzlerce savaş uçağı,havalanma fırsatı bile bulamamıştır. Akabe Körfezi’nden, Akdeniz’e, Gazze’yedizilen tanklar, zırhlılar, paletleri bile dönmeden İsrail’in eline geçmiştir.Sovyetler Birliği’nin ve ABD’nin çabalarıyla, Mısır, Araplar ve İsrail arasındaateşkes yapılmıştır. O günlerde, “Eğer ateşkes olmasıydı Kahire biledüşebilirdi” şeklinde haberler de yayımlanmıştı.

Bu sadeceaskeri bir başarı değildir. Aynı zamanda çok büyük bir politik, diplomatikbaşarıdır.

BuArap-İsrail Savaşı’na Saddam Hüseyin de büyük bir birlik göndermişti. Ama, bubirlik, İsrail’e karşı tek kurşun bile sıkamadı. Saddam Hüseyin, ‘Emperyalizmekarşı mücadele’ adı altında, Sovyetler Birliği’nden, savaş uçakları, tanklar,zırhlılar, her türlü savaş araç-gereçleri alıyordu. Sovyetler Birliği de,‘emperyalizme karşı mücadele’ adı altında, Saddam Hüseyin’i, Irak’ısilahlandırıyordu. Ama bu silahlar, zehirli gazlar da dahil, hep mazlumKürdlere, peşmergelere karşı kullanıldı. Bunu, Sovyetler Birliği, elbettebiliyordu…

1948’e varanArap-İsrail savaşlarında, 1948, 1955, 1967, 1973 Arap-İsrail savaşlarında,İsrail askerleri de çok kayıp vermiştir. Ama her İsrail askerinin kaydı vardır,her İsrail askerinin mezarı vardır. Bu, İsrail’in kendi insanlarına verdiğideğeri gösterir. Her İsrail askerine devletin çok büyük bir ilgisi vardır.Şehitlerine de yaralananlara da, esir alınanlara da…

İsrail’in bubüyük askeri ve politik başarısının tek nedeni, Musevilerin birbirlerinetutkunluğudur, vatanlarına bağlılıklarıdır. Milli duygularının yüksekliğidir.Bunu, “Amerikan emperyalizminin işidir, yardımıdır…” diye açıklamak, çok ucuzbir değerlendirmedir. Burada, Kürdlere, “birbiriniz seviniz, birlik, beraberlikolsun, Irak’ı, Suriye’yi, İran’ı, Türkiye’yi sevmekten çok birbiriniziseviniz…” demenin hiçbir anlamı yoktur. Yararı da yoktur. Ama, Kürdlerin, şu konuda, kendilerini sorgulamaları gerekir. “İsrail’de, Musevilerdeolan bu nitelikler bizde neden yok?” “50 milyonu aşkın Kürdün, uluslar arasıkurumlarda, neden adı bile yok, temsilcisi bile yok…” Bu, yüksek Kürdbilinciyle ilgili bir durumdur.

Bu konuda,kendilerini sorgulamaya başlayan Kürdler zaaflarından da arınmaya başlarlar.

Devletgündeme geldiği zaman, PKK/KCK, “devlet kötüdür, gericiliktir, bu işlerinzamanı geçmiştir” diyor. YNK/Goran da, “zamanı gelmedi” diyor, öteliyor. “Altyapımızı tamamlayalım, ekonomimizi güçlendirelim, ondan sonra düşünürüz…”diyor. Bu iki düşüncenin birbirine zıt olduğu açıktır. Ama, Kürd/Kürdistankarşıtlığında, Kürdistan’ı müştereken yöneten devletlerin çıkarlarınınsavunulmasında beraber hareket etmiş oluyorlar.

Burada temel soruşudur. Diyelim, Başkan Mesut Barzani, “falan tarihte referandum yapıyoruz,”diyor. Referandum konusunda tarih açıklıyor. Bu açıklama karşısında, YNK’nin,Goran’ın, İslami partiler, Yekgirtu’nun, Komel’in… tutumu ne olur?


Posted in: tirki

Comments

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Name (required)

Email (not required)

Website

CAPTCHA image
Enter the code shown above:

  
30 Eylül’de Seçim
İsmail Beşikçi
Wednesday, September 5, 2018
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (724)
16 Ekim 2017 de ne oldu, sorusuna bir kere daha dönmek gerekiyor. 16 Ekim’de, Referanduma karşı olan Kürd güçler, Irak yönetimi, Haşdi Şabi gibi ha...
Geleceğini Belirleme Hakkı ve Kürdler
İsmail Beşikçi
Tuesday, February 13, 2018
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1104)
Peşmerge, siyasal partilere bağlı. Kürdistan Demokrat Partisi’nin ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin,  yüzbinleri aşan peşmergeleri var. Hantal b...
Afrin savaşı uzun sürecek
İsmail Beşikçi
Saturday, January 27, 2018
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (974)
Afrin’de yaşayan Kürdler, kendi yaşadıkları alanları, yaşadıkları toprakları savunmaktadırlar. Afrin, Kerkük gibi olmayacaktır. Kerkük, bütün devletl...
Düşmanlarını Sevindiren Bir Halk…
İsmail Beşikçi
Friday, October 27, 2017
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1070)
Kendi halkına bu kadar hasım kalmak, düşmanına aşık olmak ancak eğitimle olur. Bu Talabanilerin eğitim süreçleri incelenmelidir. Bafil Talabani nasıl bir eğitim al...
Kürdler Zoru Başardı
İsmail Beşikçi
Friday, September 29, 2017
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (934)
Bu koşullarda Referandumun gerçekleştirilmiş olması başlı başına bir başarıdır. Irak’a, Türkiye’ye, İran’a, Suriye’ye rağmen, PKK’ye rağme...
Güvenlik...
İsmail Beşikçi
Monday, August 7, 2017
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1132)
Son yıllarda, gerek Türkiye’de, gerek dış basında, Kürd/Kürdistan sorunları yoğun olarak gündeme getirilmekte ve tartışılmaktadır. Ama bu tartışmalar, hep...
Bir Kürd
İsmail Beşikçi
Thursday, March 16, 2017
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1796)
Bölünmüş, parçalanmış, paylaşılmış uluslar, ülkeler, bu tarihsel operasyonların bilincine vardıkları zaman, ulusal mücadelenin çok hızlı ve y...
İki Kürd...
İsmail Beşikçi
Monday, March 6, 2017
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1808)
Yahudiler, Avrupa’da, 1930’larda, 1940’larda çok büyük soykırım yaşadı. Almanya’da, Fransa’da Polonya’da, Avusturya’da, M...
Üç Kürd
İsmail Beşikçi
Tuesday, February 28, 2017
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1815)
Üç Kürd’ün Kürd/Kürdistan sorunlarıyla ilgili olarak çok farklı tutumlarının eğitimle çok yakından ilişkisi vardır. Eğitim, K&uu...
Ermeniler, Kürdler…
İsmail Beşikçi
Tuesday, January 24, 2017
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1711)
Hamidiye Hafif Süvari Alayları denildiği zaman, üç aşiret ve bu üç aşiretin reisi hemen öne çıkmaktadır. Miran Aşireti ve Reisi Mustafa Paş...
Hayatımdan Kesitler
İsmail Beşikçi
Tuesday, December 27, 2016
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1912)
Receple arkadaşlığımız,  dostluğumuz, 1974’den sonra da devam etti. Komal, Rizgari sürecinde ve daha sonraki süreçlerde beraberdik. Sormadan edemiyorum...
Peşmergelik Yüce Bir Değerdir
İsmail Beşikçi
Monday, November 21, 2016
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2096)
Doktor Sait Çürükkaya, politik düşünceleri, sezgileri, öngörüleri gelişkin bir arkadaşımızdı. Stratejik taktik askeri planları askeri biri...
Kaderine Küsmek
İsmail Beşikçi
Friday, November 11, 2016
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1940)
Kürdleri/Kürdistan’ıni bölünmesinin, parçalanmasının, paylaşılmasının, önemli bir etkisi sonucu da siyasal partilerin, örgütlerin b&...
Suriyeli Mülteciler
İsmail Beşikçi
Wednesday, October 26, 2016
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (1998)
Suriyeli mültecilerin, daha konforlu bir yaşam sürmek için Avrupa’yı tercih ettikleri ileri sürülebilir. O zaman da şu çok önemli bir s...
28 Devlet Bağımsız Kürdistan’ı Tanımayacak...
İsmail Beşikçi
Saturday, September 3, 2016
Hejmara şirova (0)   Lê nerin (2455)
“Şu kadar devlet bağımsız Kürdistan’ı tanımayacak” demek, Kürdleri/Kürdistan’ı değil, Kürdistan’ı müştereken baskı altında tu...
   «   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  »      
DESTPÉK      Tarix-belge      TEVKURD      Aslan Kaya -Baz      Fuad Önen      Media